ÜST MENÜ

Slovakya Dışişleri Bakanı 72. BM Genel Kurulunun Başkanı seçildi

Suriye’nin Humus kentinde bir BM konvoyu yıkılmış binaların önünden geçiyor, Mart 2017. Fotoğraf: UNICEF/Ebo

Suriye’nin Humus kentinde bir BM konvoyu yıkılmış binaların önünden geçiyor, Mart 2017. Fotoğraf: UNICEF/Ebo

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcák’ı Eylül ayında başlayacak 72. Genel Kurul oturumlarının başkanı olarak seçti.

Seçilmesinin ardından BM’nin New York’taki Genel Merkezinde konuşan Lajcák, başkanlığı döneminde insan, barış, ihtilafların önlenmesi, göç, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, iklim eylemi ve insan haklarına öncelik vereceğini söyledi.

Sözlerine “BM’yi Dünya halklarına daha yakın hale getirip, insanların hayatlarında gerçek bir farklılık yaratabileceğimize inanıyorum” diye başlayan Lajcák, kaliteli ve özellikle küçük ülkelere ek yük getirmeyecek etkin bir gündem oluşturacağını kaydetti.

Lajcák beklentilere cevap verebilmesi için Birleşmiş Milletler’i daha güçlü yapmanın ortak bir hedef olduğunu belirtti ve üye devletler ve Genel Sekreter arasında yapıcı, bilinçli ve açık bir etkileşim olması için çalışacağını söyledi.

Konuşmasında BM ve üye devletler arasında güvenin artması için çağrıda bulunan Lajcák, BM’nin reform gündeminde ilerleme sağlaması için de azami destek vereceğini ifade etti.

Başkan seçilmesinin ardından basına da konuşan Lajcák, “Zor zamanlarda yaşıyoruz, o nedenle BM’ye her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Güçlü ve etkili bir Birleşmiş Milletler’e ihtiyacımız var” dedi.

Barış ve ihtilafları önleme konusunda da Lajcák, profesyonel bir diplomat olarak insan hayatının kurtarılması ve daha az para harcanmasının sağlanması için ihtilafların önlenmesine yatırım yapmaya inandığını vurguladı.

Lajcák, BM Genel Kurulu 72. Oturumlarının en aciliyet gerektiren konularından birinin göç olacağını ifade etti. Ayrıca Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve iklim değişikliğinin de odak noktalardan olacağını kaydetti.

İnsan haklarının öncelikli olmasına da değinen Lajcák, temel haklara saygı ve insan onurunun yapılan her şeye yansıması gerektiğini belirtti.

Slovakya’nın üç seçim dönemi boyunca Dış ve Avrupa işleri Bakanlığı görevinin yapan Lajcák, Genel Kurul başkanlığı görevine 12 Eylül 2017 tarihinde başlayacak.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb