ÜST MENÜ

Srebrenitsa Katliamının Yıldönümünde Guterres: Böylesi katliamlar bir daha yaşanmasın

1995 yılı, bir asker Srebrenitsa’dan kaçan veya sağ kalan askerlerin isimlerini okuyor. Fotoğraf: UNICEF/NYHQ1995-0553/LeMoyne

1995 yılı, bir asker Srebrenitsa’dan kaçan veya sağ kalan askerlerin isimlerini okuyor. Fotoğraf: UNICEF/NYHQ1995-0553/LeMoyne

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Avrupa kıtasında 2. Dünya Savaşından bu yana yaşanan en büyük katliam olan Srebrenitsa katliamının yıldönümü vesilesiyle yayınladığı açıklamada herkesi geçmişe dürüstlükle bakmaya, işlenen suçları ve o suçlar işlenirken eyleme geçilmeyip işlenmesine izin verilmesini kabul etmeye ve böylesi katliamların bir daha tekrarlanmamasını temin etmeye çağırdı.

Guterres açıklamasına “Uluslarası topluluk ve özellikle BM Srebrenitsa’da yaşanan trajedideki ortak sorumluluğunu kabul etmiştir ve başarısızlıklarından ders almak için çok çalışmaktadır” ifadesini kullandı.

Genel Sekreter Bosna Hersek’te tam anlamıyla uzlaşma için farklı topluluklar arasında güvenin sağlanmasının Bosna halkının elinde olduğunu, birlikte daha iyi ve ortak bir gelecek kurmak için geçmişin trajedilerinin kabul edilmesi gerektiğini, BM’nin bir daha böylesi zulümlerin yaşanmaması ve uzlaşmanın sağlanması için destek olmaya hazır olduğunu belirtti.

Guterres mesajında eski Yugoslavya savaş suçlarını yargılamak üzere kurulan Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin bu yıl kapanacağını da duyurdu.

Uluslarası Adalet Divanı ve eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi 22 yıl önce Srebrenitsa’da 8 bin erkek ve erkek çocuğunun Bosnalı Sırp kuvvetler tarafından öldürülmesinin soykırım olduğu kararını vermişti.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb