ÜST MENÜ

Suriye Barış Görüşmeleri Cenevre’de yeniden başladı

mistura

Suriye hükümeti ile muhalif gruplar arasındaki barış görüşmeleri 14 Mart tarihinde BM gözetiminde Cenevre’de yeniden başladı. BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura konuyla ilgili yaptığı açıklamada “kırılgan” bir şekilde tutunan şiddetin durdurulması anlaşmasının 18 gündür bozulmadan devam ettiiğini vurguladı.

Cenevre’de basın mensuplarına bilgi veren Mistura Suriye’deki çatışmaların beşinci yılını tamamladığını, bu üzücü yıldönümünün taraflar için gerçeği görme fırsatı olduğunu söyledi ve taraflar arasındaki dolaylı görüşmelerin çökmesi halinde B planının savaşa geri dönmek olduğu uyarısında bulundu.

Mistura BM’nin sadece tarafları biraraya getirerek görüşmelere arabuluculuk yaptığını, barışın gelmesini ise Suriye Uluslararası Destek Grubu, BM Güvenlik Konseyi ve daha da önemlisi Suriyeli tarafların çabalarının sağlayacağını vurguladı.
Suriye Uluslararası Destek Grubu BM, AB, Arab Birliği ve aralarında Türkiye, ABD ve Rusya’nın da bulunduğu 17 ülkeden oluşuyor.

Suriyeli gruplar arasındaki görüşmeler hükümet şekli, yeni Suriye anayasası ve seçimler üzerinde yoğunlaşıyor.

Mistura, görüşmelerin BM Güvenik Konseyinin 2254 sayı ve 2015 tarihli kararı ve Cenevre Bildirisi çerçevesinde gerçekleştirileceğini ifade etti.

Mistura ana önceliğin görüşmelerin kapsayıcılığını sağlanması olduğunu belirtti ve BM aracılığıyla dolaylı olarak yapılan görüşmelerin taraflar arasında yüz yüze görüşmelere kapıyı açmasını umut ettiğiini söyledi.

Mistura, kimilerinin görüşmeleri sabote etmeye çalışabileceğini ancak herkesin soğuk kanlı ve kararlı davranmasının şart olduğunu belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb