ÜST MENÜ

Suriye: BM araştırması kimyasal silah kullanımı ve sivillere karşı başka suçları belgeledi

BM Bağımsız Uluslararası Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro. Fotoğraf: UN Photo/Jean-Marc Ferré

BM Bağımsız Uluslararası Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro. Fotoğraf: UN Photo/Jean-Marc Ferré

Birleşmiş Milletler Bağımsız Uluslararası Suriye Araştırma Komisyonu Suriye hükümet kuvvetlerinin kimyasal silah kullanımı da dahil olmak üzere Suriye’de savaşan tarafların sivillere karşı akla gelmeyecek suçlar işlediklerini bildirdi.

Komisyonun Başkanı Paulo Sérgio Pinheiro konuyla ilgili rapor hakkında Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında “Rapor Suriye’deki erkek, kadın ve çocukların hükümet yanlısı kuvvetler, hükümet karşıtı silahlı gruplar ve onlara bağlı olanların neden olduğu şiddet olaylarının başlıca kurbanları olduklarının bir kere daha altını çiziyor” dedi.

Komisyonun Cenevre merkezli BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunduğu bu 14’üncü rapor 2017 yılının Mart ila Temmuz ayları arasındaki zamanı kapsıyor ve 4 Nisan 2017 tarihinde Khan Shaykhun’a yapılan ve çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 80 kişinin ölmesine neden olan saldırıda Suriye hava kuvvetlerinin sarin gazı kullandığını belgeliyor.

Komisyon yayınladığı basın duyurusunda bu saldırıların uluslararası insani hukuk ve Suriye’nin 2013 yılında onadığı Kimyasal Silahlar Konvansiyonunun açık bir ihlali olduğunu bildirdi.

Pinheiro “Bu hain saldırıları ve ihlalleri raporlama bizim işimizin temelidir” dedi ve Komisyonun failler kim olursa olsun uygun şekilde sorumluları belirlemek görevi olduğunu ekledi. Pinheiro sivillerin öldüğü ve sakat kaldığı olayların çoğunluğunda konvansiyonel silahların yasalar dışı kullanıldığını kaydetti.

Rapor ayrıca yerel düzeyle yapılan ateşkesleri de inceliyor ve “Dört Kent Anlaşması” olarak bilinen anlaşma sonrası insanların zorla yerlerinden edildiğini, bunun da bir savaş suçu olduğunu belirtiyor.

Pinheiro bu konuyla ilgili “Siviller bu lokasyonları gönüllü olarak terk etmediler” dedi ve insanların tutuklanırım korkusuyla başka bir seçenekleri olmadığını düşünerek yerlerini terk ettiklerini ekledi.

Raporda Hay’at Tahrir al-Sham (El Nüsra) ve Daeş gibi teröris grupların faili oldukları olaylar da rapor edildi. Rapora göre söz konusu silahlı terörist gruplar ve diğer silahlı gruplar intihar bombaları, arabaya yerleştirilen bombalar, keskin nişancıların kullanılması, rehin alma gibi taktikler ile dini azınlıkları hedef alıyorlar. Halep’in El Raşidin bölgesinde tek bir araca yerleştirilen bomba aralarında 68 yerlerinden olmuş çocuğun da olduğu 96 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Rapor ABD kuvvetlerinin de uluslararası insani hukuku ihlal ettiğine işaret ederek ABD kuvvetlerinin  teröristlere saldırırken sivilleri ve sivil objeleri korumak adına tüm önlemleri almadığını kaydetti.

Rakka’yı Daeş’ten temizleme operasyonları sırasında uluslararası koalisyonun hava saldırılarının çok sayıda sivilin de ölmesi ya da yaralanmasına neden olduğu ile ilgili araştırmalar ise devam ediyor.

Komisyon söz konusu saldırılarda 190 bin insanın yerlerinden olması, Rakka’da kapana kısılmış kalan 20 bin kişinin akıbetinin de belirsiz olmasından derin endişe duyduğunu kaydetti.

Komisyon Daeş savaşçılarının Suriye’den kaçarken esir tuttukları Yezidi kadın ve kız çocuklarını sattıkları yönündeki iddiaları da araştırıyor ve onları devam eden ve tam anlamıyla ele alınmayan soykırımın kurbanları olarak niteliyor.

Pinheiro’dan başka Bağımsız Uluslararası Suriye Araştırma Komisyonunda Karen AbuZayd ve Carla Del Ponte bulunuyor.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb