ÜST MENÜ

Suriye: BM Genel Sekreteri kimyasal saldırı haberlerinden çok rahatsız; OPCW saldırıyı soruşturuyor

idlib

İdlib’de molozlar ve yıkık binalar arasında geçen 2 erkek çocuğu temel derslerin verildiği bir özel okula doğru yürüyorlar. Fotoğraf: UNICEF/Giovanni Diffidenti

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres Suriye’nin İdlib kentine yapılan hava saldırısında kimyasal silahların kullanıldığına dair haberlerden dolayı çok rahatsız olduğunu bildirdi.

Sözcüsü aracılığıyla yayınladığı açıklamada Genel Sekreter olayın kurbanları ve ailelerine en içten baş sağlığı dileklerini iletti.

Guterres BM Güvenlik Konseyinin kimyasal silah kullanımının uluslararası hukuku ihlal etmek olduğunu tekrarladığını da hatırlattı.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) söz konusu saldırıda kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını araştırıyor.

Kimyasal Silah Sözleşmesinin uygulayıcı organı olan OPCW kimyasal silahların geliştirilmesi, üretilmesi, elde edilmesi, depolanması, transfer edilmesi ve kullanılmasının yasaklayarak toplu imha silahlarının yok edilmesi için çaba gösteriyor.

Bu arada BM İnsan Hakları Konseyi tarafından Suriye’deki insan hakları ihlallerini araştırmak için kurulan Suriye Arap Cumhuriyeti Soruşturma Komisyonu da OPCW’ye tam destek vereceğini açıkladı.

Komisyon yaptığı açıklamada “böylesi saldırıların faillerinin belirlenmesi ve hesap vermeleri gereklidir. Hem kimyasal silah kullanımı hem de özellikle sağlık hizmeti veren yerlerin hedeflenmesi savaş suçu ve insan hakları hukukunun ihlaline tekabül eder” denildi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb