ÜST MENÜ

Suriye: BM Temsilcisi Hükümet ve muhalif gruplar arasındaki yeni ateşkesi memnunlukla karşıladı

Bir BM aracı yıkıntılar içindeki Humus'ta ilerliyor. Fotoğraf: UNICEF

Bir BM aracı yıkıntılar içindeki Humus’ta ilerliyor. Fotoğraf: UNICEF

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Suriye hükümeti ve muhalif gruplar arasında dün gece başlayan ateşkesten duyduğu memnuniyeti bildirdi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın sözcüsü tarafından yayınlanan açıklamada  Mistura’nın anlaşmanın uygulanması ile sivil hayatların kurtarılacağı, insani yardımların tüm Suriye’ye ulaşacağı ve olumlu görüşmeler için yolu açacağını umduğu kaydedildi.

Öze temsilci ateşkesin BM’nin 2 Şubat 2017 tarihinde yapmayı planladığı Suriye görüşmelerine katkı sağlayacağını belirtti.

Bu arada, BM’nin insani yardım koordinasyon ofisi OCHA 29 Aralık tarihinde yaptığı açıklamada Suriye’nin başkenti Şam ve çevresinde 4 milyon kişinin 22 Aralık tarihinden bu yana su sıkıntısı çektiğini kaydetti. Bölgedeki halkın yüzde 70’ine temiz ve güvenli su götüren iki ana su kaynağının altyapıya özellikle zarar verilmesi nedeniyle çalışmadığını belirtti.

BM su olmaması nedeniyle özellikle çocuklarda ortaya çıkabilecek hastalıklardan derin endişe duyuyor. OCHA’ya göre tüm Suriye ‘de yaklaşık 15 milyon kişinin su yardımına ihtiyacı var ve bir hane gelirinin yaklaşık yüzde 25’ini günlük su ihtiyacını karşılamak için kullanıyor.

Suriye’deki kriz altıncı yılına girerken savaşın en ağır yükünü siviller çekiyor. OCHA’ya göre Suriye’de  13.5 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı var, bunlar arasında 4.9 milyon kişi kuşatma altında ve ulaşması zor bölgelerde bulunuyor.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb