ÜST MENÜ

Suriye: Çatışmasızlık bölgeleri anlaşması Cenevre görüşmelerine katkı sağlayacak

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura. Fotoğraf: Violaine Martin (arşiv)

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura. Fotoğraf: Violaine Martin (arşiv)

Birleşmiş Milletler (BM) Kazakistan’ın başkenti Astana’da Türkiye, Rusya ve İran’ın garantörlüğünde yapılan görüşmelerde çatışmasızlık bölgeleri konusunda anlaşmaya varılmasıyla ortaya çıkan dinamiklerin 16 Mayıs tarihinde BM gözetiminde yeni turu başlayacak Cenevre görüşmelerine katkı sağlayacağını söyledi.

Cenevre’de gazetecilere açıklama yapan Mistura 16-19 Mayıs tarihleri arasında yeni turu yapılacak Suriye görüşmeleri için “Demiri tavında dövmek gerekli” ifadelerini kullandı. Özel temsilci Ramazan ayı başlamadan Suriye’deki tarafları bir araya getirmek istediklerini belirtti.

Özel temsilci barış görüşmelerinin yeni turunun diğer görüşmelere oranla daha kısa ve iş toplantısı benzeri olacağını anlattı. İnsanların birbirlerinin gözlerinin içine bakabilecekleri daha küçük odalarda daha samimi toplantılar yapılacağını söyledi.

Görüşmelerde önceliğin ateşkesin sağlanması olacağını kaydeden Mistura, Astana’da varılan çatışmasızlık bölgeleri anlaşmasının doğru yönde bir adım olduğunu vurguladı.

Mistura BM’nin Türkiye, Rusya ve İran ile Suriye’deki güvenli bölgelerin kontrolü konusunda görüşmeler yaptığını da belirtti. Suriye Özel Temsilcisi BM’nin çatışmasızlık bölgelerini izleme konusunda deneyimli olduğunu da hatırlattı. Mistura dört çatışmasızlık bölgesi oluşturulmasıyla insani yardımların daha fazla ulaştırılmasının da önemine dikkat çekti.

Cenevre görüşmelerinde taraflar BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı Suriye kararı uyarınca siyasi geçiş süreci, yeni bir anayasa, seçimler ve terörle mücadele konularını görüşmeye devam edecekler.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb