ÜST MENÜ

Suriye: havadan insani yardım planlanıyor

Suriye’deki beş kuşatma altındaki kentteki 80 bin Suriyeliye insani yardım ulaştırma operasyonu tamamlandığı sırada, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan Mistura hala ulaşılmaya çalışılan bölgelere insani yardımın havadan bırakılması önerisinin çok somut bir teklif haline geldiğini söyledi.

02-18-2016Humanitarian

17 Şubat 2016 tarihinde BM Kuruluşları ve ortakları Suriye’de aralarında 35 bin çocuğun olduğu 80 bin kişiye yardım ulaştırdı. Fotoğraf: WFP

Suriye Uluslararası Destek Grubu ile Cenevre’de yaptığı tele-konferansın ardından gazetecilere bir açıklama yapan Mistura, insani yardımın 82 bin kişiye ulaştırılmasından memnun olduklarını söyledi.

Mistura’nın danışmanı Jan Egeland Suriye’deki kuşatma altındaki yerlere insani yardım konusunda yapılan toplantı sırasında insani yardım operasyonunun bir sonraki aşamasının konuşulduğunu ve Suriye’de kuşatma altındaki diğer yerlere de hafta içinde ulaştırılmasının planlandığını söyledi.

Egeland, IŞID (Daeş) kuşatması altındaki Deir ez-Zor içindeki yoksul insanlara yardımın ancak havadan bırakılarak yapılabileceğini ve Dünya Gıda Programı’nın (WFP) bunu gerçekleştirmek için somut bir planı olduğunu kaydetti. Egeland, Suriye Uluslararası Destek Grubu üyelerinin bu operasyonu desteklediğini ve Rusya ile ABD’nin mükemmel bir işbirliği içinde olduklarını belirtti.

Suriye’deki WFP temsilcisi Jakob Kern de Suriye’ye en son ulaştırılan yardımın insani yardımda çok büyük bir aşama olduğunu söyledi. Kern, “insanların her bir gün yemek yemesi gerekli. Umarız bu yardımlar Suriye’nin her yerindeki bu en savunmasız insanlara ulaşmaya devam eder” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb