ÜST MENÜ

Suriye: Rakka’ya hava saldırıları sürerken BM siviller konusunda uyarıyor

Daeş’ten kaçarken Rakka kırsalından 50 km ötedeki Ain Issa’ya geçen yerlerinden olmuş, erkek, kadın ve çocuklar, Kasım 2016. Fotoğraf:  UNICEF/UN039561/Soulaiman

Daeş’ten kaçarken Rakka kırsalından 50 km ötedeki Ain Issa’ya geçen yerlerinden olmuş, erkek, kadın ve çocuklar, Kasım 2016. Fotoğraf: UNICEF/UN039561/Soulaiman

Birleşmiş Milletler’in insani yardım kanadı Suriye’nin Rakka bölgesinde her gün çatışma ve hava saldırılarına maruz kalan 400 bin sivilin güvenliği ve korunması ile ilgili derin endişeleri olduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyonu Ofisi (OCHA) adına basın toplantısında konuşan BM Cenevre Enformasyon Servisi Direktörü Alessandra Vellucci, “Nüfusun büyük çoğunluğunun acil ihtiyaçlarını karşılamada ciddi sorunlarla karşı karşıya olduklarının bildirildiği Rakka bölgesindeki insani durum vahametini koruyor” dedi.

Vellucci Rakka’daki savaştan etkilenenlere ve aynı zamanda savaşın tarumar ettiği ülkedeki 4.5 milyon kişiye koşulsuz, kısıtlamasız ve düzenli bir şekilde erişim sağlanması yönündeki BM çağrısını da yineledi.

1 Mayıs tarihinden bu yana 160 binden fazla kişinin yerlerinden olduğunu belirten Vellucci, Rakka’da 87,200, Halep’te yaklaşık 37 bin, İdlib’te 33.400 ve Hama, Deir-ez-Zor ve Humus’ta da yerlerinden edilmiş sivillerin olduğunu kaydetti.

Vellucci, “3 Haziran tarihinde aralarında bir hamile kadının olduğu üç yerlerinden edilmiş kişinin kara mayını nedeniyle öldüğü bildirildi. 4 Haziran’da Rakka kentinin Al-Mashlab semtinde hava saldırıları nedeniyle iki okulun yıkıldığı, başka bir okul yakınındaki havan saldırısında ise çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi” dedi.

Vellucci Mart ayından bu yana BM kuruluşları ve ortaklarının gıda, sağlık hizmeti, aşılama gibi insani yardımları yerlerinden edilmiş kişilerin kaldığı kamplar da dahil olmak üzere sağladıklarını kaydetti.

Lübnan’daki 60 bin Suriyeli mülteciye yardım kesilebilir

BM Mülteci Örgütü (UNHCR) de yaptığı açıklamada Suriyeli mültecilere yönelik insani yardım programlarının hızla kaynaklarını kaybettiklerini duyurdu.

Cenevre’de gazetecilere açıklama yapan UNHCR sözcüsü Andrej Mahecic özellikle Lübnan ve Ürdün’de durumun kritik olduğunu, 4 haftadan az bir süre içinde doğrudan nakit yardımlarının bir kısmının kaynaksız kalacağını söyledi.

Mahecic, aylık UNHCR nakit yardımı ile mültecilerin günde bir yemek, daha iyi bir barınak sağladıklarını, böylelikle onurlarını koruduklarını söylediklerini, şimdi her şeyi kaybetmekten korktuklarını ve bu durumda çoğunun ölmek için geri Suriye’ye döneceğini ifade ettkilerini kaydetti.

UNHCR’ın Lübnan’da acilen 116 milyon Dolara ihtiyacı var. Fon sağlanamazsa ilk olarak doğrudan nakit sağlayan program etkilenecek.

Suriye krizinden etkilenenlere insani yardım için BM bu yılın başında 4.6 milyar dolarlık fona ihtiyaç olduğunu bildirmişti. Bugüne kadar ihtiyacın sadece yüzde 18’i karşılandı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb