ÜST MENÜ

Suriye: Siviller çapraz ateş arasında, BM Ürdün’e sınırı açın çağrısı yaptı

Suriye’nin güney batısında Kuneytra’da yerlerinden olmuş aileler. Fotoğraf: UNICEF/Alaa Al-Faqir

Suriye’nin güney batısında Kuneytra’da yerlerinden olmuş aileler. Fotoğraf: UNICEF/Alaa Al-Faqir

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Ürdün’e çapraz ateş arasında kalan 750 bin sivilin korunması adına Suriye ile olan güney batı sınırını açması için çağrı yaptı.

Yüksek Komiser Filippo Grandi yaptığı açıklamada “320 binden fazla kişi şu anda yerlerinden olmuş durumda ve çok kötü ve güvensiz koşullarda yaşıyorlar, bunlardan 60 bini ise Ürdün Nasib/Jaber sınır kapısında” ifadesini kullandı.

Yerel halk yerlerinden olan sivillere kapılarını açsa da çapraz ateşten kaçan sivillerin büyük çoğunluğu açık havada ya da kendi yaptıkları barınaklarda güvensiz bir ortamda kalıyorlar.

Suriye hükümeti yanlısı kuvvetler ile muhalif milisler arasındaki çatışmalar son haftalarda Ürdün sınırı ve Golan Tepelerine yakın Dera bölgesinde artmış durumda.

Grandi yerlerinden olan siviller arasında çok sayıda kadın ve çocuk, ayrıca yaşlı, yaralı ve hasta insanlar olduğunu ve özellikle onların durumundan endişe duyduğunu kaydetti. Yüksek komiser yerlerinden olan siviller arasında ihtilaf boyunca sivil halka yardım etmiş olan yerel insani yardım çalışanları olduğunu da ekledi. Grandi sivillerin artık daha fazla acı çekmemesi için ihtilafa derhal bir siyasi çözüm bulunmasının ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Grandi BM ve ortaklarının güney batı Suriye’deki halka hayat kurtaran yardım sağlamak için çalıştıklarını ancak güvenlik durumunun ihtiyacı olan herkese ulaşmayı kısıtladığını kaydetti.

Yüksek Komiser kriz başladığından bu yana yüzbinlerce mülteciye koruma sağlayan Ürdün’e teşekkür etti ve mevcut durumda da yerlerinden olanlara geçici sığınma sağlaması için çağrı yaptı. Grandi uluslararası topluluğu da dayanışma ve sorumluluğu paylaşma adına Ürdün’e derhal destek olmaya çağırdı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres de 5 Temmuz tarihinde sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada güney batı Suriye’de başlayan çatışmalar ve siviller üzerindeki korkunç etkisinden büyük endişe duyduğunu belirtti.

Genel Sekreter Grandi’nin açıklamasına tam destek verdiğini ve şiddet olaylarının derhal durması gerektiğini kaydetti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb