ÜST MENÜ

Suriye’deki kimyasal saldırı iddialarından alınan örnekler hardal gazı ve sarin kullanıldığını gösteriyor

Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi Izumi Nakamitsu Suriye kimyasal silah programı toplantısında Güvenlik Konseyi’ne hitap ediyor. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi Izumi Nakamitsu Suriye kimyasal silah programı toplantısında Güvenlik Konseyi’ne hitap ediyor. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

Suriye’deki kimyasal silah kullanımı iddialarını araştıran misyonun 16 Eylül 2016 tarihindeki saldırıda hardal gazı, 4 Nisan 2017 tarihindeki saldırıda da sarin veya sarin benzeri bir madde kullanıldığına dair kanıtları buldukları bildirildi.

Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi İzumi Makamitsu BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamada “Kimyasal silah kullanımı iddialarını kanıksamaya izin veremeyiz. Bu Birleşmiş Milletler’in tarafsız olabileceği bir konu değil” dedi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) tarafından yapılan incelemelerin ilk bulgularını paylaşan Nakamitsu Hükümet kuvvetleri, terörist fraksiyonlar veya silahlı muhalif gruplar olsun kimyasal silah kullanan hiç bir aktörün koşullar ne olursa olsun kendini haklı gösteremeyeceğini vurguladı.

Kimyasal silah kullanımının politika malzemesi yapılamayacak bir konu olduğunun altını çizen Nakamitsu kimyasal silahların tekrar ortaya çıkmasının en temel uluslararası hukuk kurullarının ihlali olduğunu ve kimyasal silahlardan arındırılmış bir dünyaya doğru iden yoldan büyük bir sapma olduğunu belirtti.

Silahsızlanma Yüksek Temsilcisinin Güvenlik Konseyi’ne verdiği bilgilere göre OPCW misyonu saldırılardan birinin gerçekleştiği Halep’in kırsalındaki Um Hosh bölgesine güvenlik nedeniyle gidemediler ancak çeşitli görüşmeler yapıp, ifadeler topladılar ve Suriyeli yetkililer tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri inceme imkanı buldular. Saldırı sırasında orda olan iki kadından alınan kan örneklerini de incelediler. Bu kan örnekleri ve aynı zamanda Rusya Federasyonu Kimyasal Biyolojik ve Radyolojik Ekibinin sağladığı havan topunda hardal gazına rastlandı.

4 Nisan 2017 tarihinde Khan Shaykhoun’daki saldırıyla ilgili olarak da OPCW misyonu komşu ülkeye giderek, çeşitli görüşmeler yaptı ve biomedikal örnekler topladı. Saldırının etki noktasına yakın yerlerden ölü hayvan örneklerine de erişen misyon, saldırıda ölen üç kişinin otopsisine de katılma imkanı buldu.

Nakamitsu toplanan materyal ve bilgilerin analiz edilmeye devam edildiğini, sonuçların nihai olmadığını da sözlerine ekledi.

Nakamitsu Suriye’nin kimyasal silah üretme tesislerinin inha edilmesi ile ilgili bildirilen 27 tesisten 24’ünün imha edildiğini OPCW’nin doğruladığını söyledi güvenlik nedeniyle geride kalan üç tesise erişim sağlanamadığını kaydetti.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb