ÜST MENÜ

Türk hükümeti ile BM arasında düzenlenen törenle Teknoloji Bankası tesisinin devir teslimi gerçekleştirildi

 

Teknoloji Bankası Genel Müdür Vekili Heidi Schroderus-Fox ve Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Osman Turan törende.

Teknoloji Bankası Genel Müdür Vekili Heidi Schroderus-Fox ve Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Osman Turan törende. OHRLLS/May Yaacoub

 

En az gelişmiş ülkelere hizmet amacıyla Gebze’de kurulan Teknoloji Bankasının devir teslim töreni 3 Haziran’da BM ve Türk yetkililerin katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Teknoloji Bankası Genel Müdür Vekili Heidi Schroderus-Fox, devir teslim törenin de yaptğı konuşmada Türk hükümetine Teknoloji Bankası fikrinin oluşumundan Türkiye’de kurulmasına kadar geçen sürede sağladığı destek ve kararlılıktan dolayı teşekkürlerini iletti. Schroderus-Fox, “Teknoloji Bankası 2011 yılında İstanbul’da yapılan En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Dördüncü Konferansından bu yana EAGÜ’ler için öncelikli bir konuydu” dedi.

Teknoloji Bankasının kurulması, EAGÜ’lerin ekonomilerinin dönüştürülmesi, ekonomik büyümelerinin desteklenmesi, teknolojik eksikliklerin giderilmesi, ekonomilerinin çeşitlendirilmesi ve verimli kapasite geliştirme stratejileri için büyük önem taşıyor.  BM çatısı altında Teknoloji Bankasının kurulması, sürdürülebilir bir dünyanın temelinde bilim, teknoloji ve yenilikçilik gibi evrensel değerlerin olduğunu belirten 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemiyle de paralellik içeriyor.

Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Osman Turan da konuşmasında bu önemli BM Kurumunun hayata geçirilebilmesi için herkesin yorulmak bilmez çabalarını ortaya koyduğunu ve böylece 17. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin 8. alt hedefine ulaşılabildiğini söyledi.   Turan, “Türkiye EAGÜ’lerin hedeflerini desteklemeye devam edecektir” dedi.

Teknoloji Bankası, Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki TÜBİTAK Marmara Kampüsü-Teknoloji Parkında (MARTEK) yer alıyor. Söz konusu teknoloji parkı medikalden mühendisliğe bir çok alanda faaliyet gösteren Akka Technologies Mühendislik ve Danışmanlık Ltd. Şti (medikal), Okosis Otomasyon ve Kontrol Sistemleri San.ve Tic. Ltd. Şti (enerji), FG Digital Tekn. Elekt. Yaz. Geliş. Bil.ve Dan. San. Tic. Ltd. Şti (yazılım) gibi şirketlere evsahipliği yapıyor.

Bankanın resmi açılış töreni 4 Haziran’da üst düzey temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Medya başvuruları için:May Yaacoub, Enformasyon Sorumlusu, UN-OHRLLS; Tel: 00 1 212-963-9798; GSM: 00 1 917-653-7343; Email: yaacoubm@un.org

Daha fazla bilgi için lütfen http://unohrlls.org/technologybank/adresini ziyaret ediniz.

Resmi internet sitesi: www.unohrlls.orgTwitter & Facebook: @UNOHRLLS

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb