ÜST MENÜ

Türkiye kadına yönelik şiddete karşı turuncuya bürünüyor!

 

Gorsel

 

Birleşmiş Milletler kadına yönelik şiddete karşı
kaynak yaratmaya çağırıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un “Kadınlara Yönelik Şiddeti Sonlandırmak için BİRLEŞİN” kampanyası, 25 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle, kadınlara ve kız çocuklara yönelik şiddete karşı herkesi harekete geçmeye çağırıyor.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) desteği ve koordinasyonu, Birleşmiş Milletler kuruluşlarının katkılarıyla, “Kadınlara Yönelik Şiddeti Sonlandırmak için BİRLEŞİN” kampanyası Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olan 25 Kasım’da başlıyor. Birleşmiş Milletler, Türkiye’de parlamento, üniversiteler, kamu kurumları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, ticaret odaları ve özel sektörü, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadele edebilmek için sürdürülebilir kaynak yaratmaya çağırıyor.

Kampanya ile ilgili açıklama yapan BM Kadın Birimi İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka “Kadınların ve kız çocuklarının, erkekler ve erkek çocuklarıyla yan yana geliştiği ve başarılı olduğu, yetenekleri ve liderliklerini kabul eden toplumlarda yetiştikleri bir dünyaya inanıyoruz ve bunun için çalışıyoruz” dedi. Şiddet gören kadınların ve kız çocuklarının haklarının çiğnendiğini, korku ve acı içinde yaşadıklarını belirten Mlambo-Ngcuka, “Hedefe yönelik yapılan yatırımlar, kadınlara, kız çocuklarına ve onların bulunduğu toplumlara muazzam fayda sağlar” dedi.

Türkiye genelinde “turuncu” etkinlikler
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar süren “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele için 16 Günlük Aktivizm” etkinlikleri kapsamında Türkiye’de farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli faaliyetler düzenliyor. “Dünyayı Turuncuya Boyayın” girişimi çerçevesinde Türkiye genelinde, 16 gün boyunca İstanbul, Ankara ve İzmir’in aralarında bulunduğu birçok şehir kadınlara ve kız çocuklara yönelik şiddete son verme çağrısıyla turuncuya bürünecek. İstanbul’da Boğaz köprüleri, Galata Kulesi ve Kız Kulesi gibi birçok sembol yapı turuncu renkte ışıklandırılacak. Devlet Demiryolları desteğiyle kadına yönelik şiddetle ilgili bilgilendirici videolar trenlerle Türkiye’nin dört bir yanını dolaşacak. Birleşmiş Milletler kuruluşları, aralarında Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep ve Eskişehir’in de bulunduğu birçok şehirde kadına yönelik şiddetle ilgili farkındalık faaliyetleri düzenleyecek.

16 Günlük Aktivizm etkinlikleri kapsamında, 9 Aralık’ta Ankara’da “Şiddetsiz bir Toplum için Dünyayı Eşitliğe Boyuyoruz” adlı gençlik zirvesi gerçekleştirilecek. Ankara’daki üniversitelerden öğrenciler, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele için hazırladıkları manifestoyu okuyarak, şiddetle mücadele mesajı verecekler.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisleri İstanbul’da İsveç Başkonsolosluğu ev sahipliğinde 25 Kasım’da düzenleyeceği bir resepsiyonla, “kadınlara ve kız çocuklara yönelik şiddetle mücadele için kaynak yaratın” mesajı altında kadına yönelik şiddetle mücadele eden sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün de içinde bulunduğu hibe veren kuruluşları aynı platformda bir araya getirecek. Resepsiyonda Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Eşitlik İzleme Kadın Grubunun da bulunduğu sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve aktivistler Türkiye’de kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda değerlendirmelerde bulunacaklar.

Birleşmiş Milletler, sosyal medyada ise #orangetheworld #16days ve #kadınaşiddeteson etiketleri ile herkesi kampanyaya desteğe çağırıyor.

Türkiye’de her 10 kadından 4’ü şiddet görüyor
T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü yürütücülüğü ve desteği ile Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü’nün 2014 yılında gerçekleştirdiği “Türkiyeʼde Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması” kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti rakamlarla ortaya koyuyor. Türkiye genelinde 15-59 yaş grubundaki kadınlar ile yapılan yüz yüze görüşmelerden elde edilen araştırmanın sonuçları şöyle:

 Türkiye’de her 10 kadından 4’ü fiziksel ve/veya cinsel şiddet görüyor.
 Türkiye’de 18 yaşından önce evlendirilen kız çocuklarının %48’i fiziksel şiddet görüyor.
 Türkiye’de her 10 kadından 3’ü 18 yaşını doldurmadan evlendiriliyor.
 Türkiye’de kız çocuklarının üçte birinin eğitim görmesi aileleri tarafından engelleniyor.
 Türkiye’de kadınların yüzde 11’inin çalışma yaşamına katılmaları aileleri tarafından engelleniyor.
 Türkiye’de her 10 kadından sadece 1’i maruz kaldığı şiddet sonucu bir kuruma başvurmuştur.
 Türkiye’de tespit edilmiş insan ticareti mağdurlarının %90’ı kadın.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb