ÜST MENÜ

Türkiye’deki toplantıda benimsenen bildirge ile BM en az gelişmiş ülkelere daha fazla destek çağrısı yaptı

En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısının sonunda kapanış basın toplantısı yapılıyor. Fotoğraf: UNIC Ankara

En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısının sonunda kapanış basın toplantısı yapılıyor. Fotoğraf: UNIC Ankara

Antalya’da toplanan En Az Gelişmiş Ülkeler toplantısı dünyanın en kırılgan ülkelerine daha fazla destek olunması çağrısıyla sona erdi.

Türkiye Cumhuriyeti ev sahipliğinde 27-29 Mayıs tarihlerinde Antalya’da yapılan En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) İstanbul Eylem Planı Yarı Dönem değerlendirme toplantısının sonunda yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Gyan Chandra Acharya “En Az Gelişmiş Ülkelerin tam kapasitelerine ulaşabilmelerini destekleyecek önemli girişimlerin gündeme getirtilmesinden memnunuz dedi.

Söz konusu girişimler arasında Bilim Teknoloji ve inovasyona erişim ve bunların daha iyi kullanımını destekleyecek EAGÜ ülkeleri Teknoloji Bankası için bir yönetim konseyi atanması bulunuyor.

En Az Gelişmiş Ülkeler, Denize Kıyısı Olmayan Kalkınmakta Olan Ülkeler ve Küçük Ada Devletleri Yüksek Temsilcisi Acharya, “Küresel ortaklıkları güçlendirmek ve güçlü ulusal liderlikleri desteklemek bu kırılgan ülkelerde yaşayan yaklaşık 1 milyar insan daha aydınlık ve üretken bir gelecek için çalışırken onlara yardımcı olacak” dedi.

Toplantı sonunda benimsenen Siyasi Bildirgede EAGÜ’lerin anne-çocuk ölüm oranı ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğini azalttıklarının altı çizildi. Ayrıca en az gelişmiş ülke kategorisinden çıkma kriterlerini karşılayan ülkeler sayısında artış olduğu kaydedildi.

Tüm bu iyileşmelere ragmen, EAGÜ’lerin bu statüden kurtulmaları için daha çok şeyin yapılması gerektiği de Antalya’da gerçekleşen toplantılardan çıkan önemli mesajlardan birini oluşturdu.

3 gün süren toplantıya aralarında üst düzey BM yetkilileri, hükümet temsilcileri, uluslararası ve bölgesel organizasyonlar, sivil toplum ve özel sektör temsilcilerinin olduğu yaklaşık 2 bin kişi katıldı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb