ÜST MENÜ

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Libyalı komutanın mahkemeye teslim edilmesini istedi

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda BM Güvenlik Konseyi’ni Libya konusunda bilgilendiriyor. Fotoğraf: UN Photo/Eskinder Debebe

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda BM Güvenlik Konseyi’ni Libya konusunda bilgilendiriyor. Fotoğraf: UN Photo/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini bilgilendiren Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda Libya’da 33 kişinin öldürülmesiyle suçlanan El-Saika Tugayı komutanı Mahmud Mustafa Busayf el-Verfalli için UCM’nin bir tutuklama emri çıkardığını bildirdi.

Güvenlik Konseyine New York’ta bir birifing veren Başsavcı uluslararası topluluktan El-Verfalli’den başka Libya İç Güvenlik Ajansı eski başkanı El Tuhami Muhammed Halid ve Saif El-İslam Kaddafi’nin de teslim edilmesini istedi.

Bensouda’ya göre Busayf el-Verfalli halen Libya ordusunda Ulusal Onur Operasyonunda aktif olarak görevli bulunuyor.

Konseye yaptığı açıklamada UCM Başsavcısı Libya Ulusal Ordusunun başındaki General Halife Haftar’a doğrudan seslenerek El-Verfalli’nin mahkemeye teslim edilmesi için derhal Libya yetkililerine transferinin sağlanmasını istedi.

Libya’da 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesi ve 2014 yılında yapılan seçimlerden bu yana ihtilaflı durum devam ediyor.

Başsavcı Bensouda tutuklu kişilerin infaz edilmesi, adam kaçırma, zorla kaybettirme, işkence, mahkemesiz uzayan gözaltılar, resmi ve resmi olmayan toplama merkezlerinde göçmenlere işkence, tecavüz, kötü muamele gibi Libya’dan gelen haberleri endişe ile izlediklerini kaydetti.

Başsavcı Libya’dan gelen benzer haberler arasında Bingazi’nin dışındaki El-Abyar’da elleri kelepçeli, işkence görmüş ve başlarından vurulmuş 36 erkek cesedinin bulunması haberinin de özellikle endişe verici olduğunu belirtti.

Besouda, aralarında en az 12 kadın ve çocuğun olduğu sivillerin ölmesine neden olan Derna mahallesinde gerçekleşen hava saldırılarını da kınadı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb