ÜST MENÜ

Uluslararası topluluk Suriye’deki insani krize müdahale için 10 milyar ABD Doları taahhütte bulundu

İngiltere’nin başkenti Londra’da dün düzenlenen Suriye Donörler Toplantısında uluslararası topluluk, beş yıldır süren savaşın neden olduğu insani krizin çözümü amacıyla bugüne kadarki en yüksek miktar olan 10 milyar ABD Doları destek sağlayacağı taahhütünde bulundu.

Genel Sekreter Ban Suriye Donörler Toplantısında konuşma yapıyor. BM Foto/Eskinder DebebeGenel Sekreter Ban Ki-moon, toplantıda alınan kararı memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Ban toplantıdan beklentilerini en az 7 milyar ABD Doları yardım taahhütü alınması, desteğin uzun süreli olması ve sivillerin korunması olmak üzere üç ana hedef altında toplamıştı.

Ban, BM ve İngiltere, Kuveyt, Almanya ve Norveç’in eş başkanlığında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “uluslararası topluluk daha önce bir günde tek bir krizle ilgili olarak bu kadar büyük bir para toplayamamıştı” dedi.

Taahhüt edilen miktarın yarısı 2016 yılında Suriye’deki acil ihtiyaçlar için kullanılacak. Suriye’deki iç savaş 250 bin kişinin ölümüne, 4 milyondan fazla insanın başka ülkelere mülteci olarak kaçmasına, ülke içinde de 6 milyon insanın evlerinden edilmesine, 13 milyon insanın da insani yardıma muhtaç hale gelmesine yol açtı.

Ban, toplantıda alınan bu karar ile insani yardım çalışanlarının gerekli malzemeleri ihtiyaç sahiplerine eriştirmeye devam etmelerinin sağlanacağını belirtti.

Ban, Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan Ürdün, Lübnan ve Türkiye’nin bu kişilere çalışma izni vermesinin de olumlu yönde atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti.

Ban Cenevre’de Pazartesi günü başlayan Suriye müzakerelerinin kuşatma altındaki sivillere insani yardım ulaştırılamaması ve artan hava ve kara saldırıları nedeniyle askıya alındığını belirtti ve 25 Şubat’ta yeniden başlaması öngörülen Cenevre müzakerelerinde dünya güçlerinden konuyu daha ciddi ele almaları için ilgili taraflara baskı yapmalarını istedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb