ÜST MENÜ

Uluslararası topluluktan küresel seviyede göçün daha iyi yönetilmesi için daha fazla çaba harcaması istendi

 

Yeni bir hayata başlamak üzere yola çıkan göçmen bir aile. - IOM/Muse Mohammed

Yeni bir hayata başlamak üzere yola çıkan göçmen bir aile. – IOM/Muse Mohammed

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 73. Dönem açılışının yapıldığı New York’taki BM Genel Merkezinde dünya liderleri küresel seviyede göçün daha iyi yöneltilmesi konusunu görüşmek üzere 26 Eylül’de üst düzey bir toplantıda bir araya geldi.

Türkiye dahil on üye ülkenin sponsorluğunda gerçekleşen etkinlikte, küresel seviyede göçün daha iyi yönetilebilmesi için uluslararası topluluğun daha fazla çaba harcaması istendi.

Aralık ayında Fas’ın Marakeş sehrinde düzenlenecek uluslararası konferansta kabul edilmesi beklenen “Güvenli ve Düzenli Göç için Küresel İlkeler Sözleşmesi” öncesinde düzenlenen “Marakeş’e Giden Yolda Küresel Göç İlkeleri” başlıklı üst düzey oturumda, etik çalışma koşulları, insan ticareti ile mücadele ve göçmenlerin insan onuruna yakışır bir şekilde ülkelerine dönme imkânı bulması gibi 23 ana başlığa sahip sözleşmenin etkin bir şekilde uygulanmasının önemine vurgu yapıldı.

Justice for Migrant Women (Göçmen Kadınlar için Adalet) isimli sivil toplum kuruluşunun kurucusu Monica Ramirez, toplantıda yaptığı konuşmada, Sözleşmenin istenen sonuçları doğurabilmesi için üye devletlerin göçmenler ile ilgili yasaları ve koşulları herkese eşit davranılmasını ve güvenli ortamın oluşmasını sağlayacak şekilde güncellemeleri gerektiğini söyledi.

Günümüzde Dünya genelinde 260 milyon göçmen olduğu tahmin ediliyor. Göçmenler gittikleri ülkede çalışıyor, vergi ödüyor, gelirlerinin yüzde 85’ini çalıştıkları ülkede harcıyor. Ülkelerine gönderdikleri ve “işçi dövizi” olarak adlandırılan para ise gelirlerinin yaklaşık yüzde 15’ini teşkil ediyor. Geçtiğimiz yıl gelişmekte olan ülkelere giden işçi dövizi miktarı 450 milyar ABD Doları seviyesine, bir diğer deyişle bu ülkelere sağlanan resmi kalkınma yardımlarının üç katına erişti.

Genel Kurul Başkanı María Fernanda Espinosa da toplantıda yaptığı konuşmada Küresel İlkelerin insanların hayatını kurtaracağını, en muhtaç kesimlerin korunmasını sağlayacağını, binlerce kadın, çocuk ve erkeğin ölümünün önüne geçeceğini söyledi.

Espinosa, “Böylece insan ticareti, kaçakçılık şebekeleri, göçmenlere yönelik kötü muamele ve ailelerin bölünmesi son bulacak. İşte bu nedenle Marakeş’e giden yol umudun yoludur” dedi.

Genel Sekreter António Guterres de konuşmasında göçün, insani konuları, insan haklarını ve demografik konuları içeren tarih boyunca görülen çok yönlü bir olay olduğunu söyledi. Guterres, göçün derin ekonomik, çevresel ve siyasi etkileri olduğunu sözlerine ekledi.

“Maalesef göç sıklıkla yanlış aksettirilen ve siyasi amaçlarla istismar edilen bir konu” diyen Guterres, “Düzensiz, yönetilmeyen göç göçmenler hakkında yanlış ve olumsuz fikirlerin ortaya çıkmasına yol açıyor ve fikirler yabancı düşmanlığını, hoşgörü eksikliğini ve ırkçılığı besliyor” dedi.

Guterres, bu nedenle daha önce örneği olmayan “Güvenli ve Düzenli Göç için Küresel İlkeler Sözleşmesi”nin içeriğinin kabul edilmesinin yaşanan zorlu süreç kadar son derece önemli bir başarıyı da yansıttığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da oturumda yaptığı konuşmada, “Ülkem Türkiye yüzyıllar boyunca şu anda olduğu gibi baskılardan ve istikrarsızlıklardan kaçanlara kucak açmıştır” dedi.

Dünya en fazla sayıda mülteciye evsahipliği yapan Türkiye’nin bu kişilerin hayatını kolaylaştırmak için elinden geleni yaptığını belirten Çavuşoğlu, “Dünyada herkesin onurlu bir şekilde yaşamayı hak ettiğine inanıyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Sözleşmenin küresel göç politikalarına yeni bir bakış açısı kazandırılması konusunda mükemmel bir fırsat yarattığını belirtti ve sözleşmenin, ırkçılık, İslamofobi ve yabancı düşmanlığı ile mücadele için yeni bir imkân sunmasını umduklarını belirtti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Küresel Göç İlkeleri Sözleşmesi sürecinde diğer ülkeler, BM, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve diğer paydaşlarla yakından çalışmaya devam edeceğini belirtti.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb