ÜST MENÜ

UN Women ABD Kongresine rekor sayıda kadının seçilmesini alkışladı

Fotoğraf: Michael Anaya Gorman Deb Haaland, ABD Kongresinde Temsilciler Meclisine seçilen ilk Kızılderili kadın.

Fotoğraf: Michael Anaya Gorman
Deb Haaland, ABD Kongresinde Temsilciler Meclisine seçilen ilk Kızılderili kadın.

ABD Kongre seçimlerinde rekor sayıda kadın adayın seçilmesi konusunda bir açıklama yayınlayan Birleşmiş Milletler Kadın Birimi UN Women, kadınların siyasi hayata katılmalarının bir insan hakkı olduğunu ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasında büyük önem taşıdığını bildirdi.

UN Women bildirisinde 6 Kasım’da yapılan ABD ara seçimlerinde farklı yaş, ırk, din, cinsel eğilim ve kültürden gelen 277 kadının yarışması ve Kongre’deki kadın sayısının 100’den fazlaya ulaşmasını “tarihi bir zafer” olarak nitelendirdi ve kutlanması gerektiğini belirtti.

Bildiride “karar verme pozisyonlarında daha çok ülkede daha çok kadın ile, daha kapsayıcı kararlar alındığını görüyor ve uzun süredir çözülemeyen sorunlara çözüm getirildiğine şahit oluyoruz. Sağlık, eğitim, alt-yapı, kadına karşı şiddete son verilmesi gibi konulara daha çok önem veriliyor; gözetim işlevlerinde daha etkinlik ve yolsuzlukta azalmaya etkisi oluyor. Daha da önemlisi kız çocukları büyürlerken kadınları lider rollerinde gördüğünde onların eğitim kazanımları ve kariyer istekleri artıyor” denildi.

Bildiride Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin beşincisi olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği hedefinin Kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatın karar verme süreçlerine tam ve etkin bir biçimde katılımlarının ve kadınlara karar verme mekanizmalarında, her düzeyde lider olabilmeleri için eşit fırsatlar tanınmasının güvence altına alınması şeklindeki alt hedefini hatırlatan UN Women açıklaması “Bu her yerde toplumları geliştirecek ve daha güvenli, daha eşit ve refah bir dünya inşa edecek arzuladığımız dönüşümsel değişim için anahtardır” diye sona erdi.

ABD seçimlerinde Kongre’ye giren kadınlar arasında tarihte ilk defa Amerikan yerlisi Kızılderili New Mexico adayı Deb Haaland ve Kongre’nin ilk LGBTİ olduğunu açıkca ifade eden üyesi olacak olan Kansas Eyaleti’nden Sharice Davids de yer alıyor.

Rashida Tlaib ve Ilhan Omar da Kongre’nin ilke Müslüman kadın üyeleri oldu.

29 yaşındaki Alexandria Ocasio-Cortez de kongreye seçilen en genç kadın oldu

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb