ÜST MENÜ

UNCCD COP12 Toplantısı Ankara’da başladı

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı 12 Ekim Pazartesi günü Ankara’da başladı.

unccdBT

UNCCD Direktörü Barbut (solda) ve Bakan Eroğlu açılış basın toplantısında.

 Konferansın açılış kapsamında ilk olarak Orman ve Şu İşleri Bakanı ve UNCCD İcra Direktörü Monique Barbut ortaklaşa bir basın toplantısı düzenledi.

 Ankara’da meydana gelen terör saldırılarının kınanması ile başlayan basın toplantısında ve Taraflar Konferansı’nın açılışında konuşan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, düzenlenen konferansın çok önemli olduğunu belirterek, organizasyonun Türkiye’de yapılmasını sağlayan Barbut’a teşekkür etti.

 Eroğlu küresel ısınma, iklim değişikliği, çölleşme ve kuraklığın en önemli küresel meselelerden olduğunu vurguladı.

 Barbut ise COP12 toplantısının bu menfur terör eyleminden hemen sonra yapılmasının, dünyanın Türk halkıyla dayanışma içinde olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

 Konferansın ana oturumuna ise terör olaylarının kınanması ve Ankara’daki korkunç terör saldırısında yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunularak başladı. Oturumda ayrıca 21. Dönem başkanlığını Bakan Eroğlu resmen devraldı. Daha sonra söz alan tüm konuşmacılar da terör olayını kınadı.

 COP11 Dönem Başkanlığı sona eren Namimbya Çevre ve Turizm Bakanı Pohamba Shifeta oturumda görevini Bakan Eroğlu’na devretti.

 Bakan Eroglu konuşmasında çölleşme, toprakların verimsizleşmesi ve kuraklıkla mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesinin önemine vurgu yaptı ve Türkiye’nin bu alandaki çalışmalara ara vermeksizin devam edeceğini belirtti. Bakan Eroğlu ayrıca Türkiye’nin bu alanda elde ettiği başarıları da katılımcılar ile paylaştı.

 Bakan Eroğlu ayrıca COP12 kapsamında Ankara girişiminin hayata geçirilmesinin beklendiğini ifade etti ve şunları ekledi:

 “COP12 esnasında BM Çölleşmeyle Mücadele Sekreterliği ile Ankara Girişimi adı altında bir girişim başlatılacaktır. Nasıl ki Kyoto Sözleşmesi, küresel iklim değişikliği için önemli bir adımsa, Ankara Girişimi de çölleşmeyle mücadelede dünya tarihinde milat bir kilometre taşı olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti adına şu sözü vermek istiyorum. Her türlü sözü vereceğiz. Özellikle Afrika ülkelerinde kullanılmak üzere ilk adımda 5 milyon dolar maddi destekte bulunacağız”.

 Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek de yaptığı konuşmada Ankara’da yürütülen yeşillendirme çalışmaları hakkında bilgi verdi ve söz konusu çalışmaları sonucu Ankara’nın hali hazırda Türkiye’nin en yeşil şehri haline geldiğini belirtti.

 UNCCD İcra Direktörü Barbut da açılış toplantısına bir konuşma yaparak katıldı.

  Konferansın düzenlenmesi için sağlanan cömert mali ve lojistik destekten dolayı Türk hükümetine teşekkür etti.

 Barbut, konferanstan en büyük beklentisinin çölleşmeyle mücadele için sayısal hedef belirlenmesi olduğunu vurguladı. “Bir Ankara hedefi koymalı ve tarım arazisi kaybı ile çölleşmeyle mücadele için sayısal bir hedef belirlenmeli” diyen Barbut, ülkelerin çölleşmeye karşı halklarının dayanıklılığını artıracak çalışmalar yapmasını istedi.

 Fransa Cumhurbaşkanının Özel Temsilcisi Nicolas Hulot da insanlığın çok zorlu bir dönemden geçtiğini, artık statükonun korunamayacağını belirtti. Hulot düşünme şeklinin değişmesi gerektiğini, toprağın olmadığı bir yerde geleceğin de olamayacağını söyledi.

 Açılış oturumunda ayrıca G-77 ve Çin; Latin Amerika ve Karayipler (GRULAC); Asya Grubu; Avrupa Birliği; Orta ve Doğu Avrupa Grubu; Afrika gRUBU; UNEP; UNDP; FAO; ve sivil toplum adına da TEMA temsilcileri birer konuşma yaptı.

 COP12 23 Ekim tarihine kadar Ankara ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda devam edecek.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb