ÜST MENÜ

UNDP 50 Yaşında: Dünya, 2030’da yoksulluğu sona erdirmek için şimdi adım atmak zorunda

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) 50. Kuruluş yıldönümü nedeniyle 24 Şubat’ta düzenlenen Bakanlar Toplantısı öncesinde bir açıklama yayımlayan UNDP Başkanı Helen Clark, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne (SKH) ulaşılmasının ancak hükümetler, çok taraflı örgütler ve özel sektörün oluşturduğu geniş bir ortaklıkla mümkün olabileceğini belirtti.

UNDP Başkanı Helen Clark BM Genel Kurul'da konuşma yapıyor.

UNDP Başkanı Helen Clark BM Genel Kurul’da konuşma yapıyor.

Bu yılın başında yürürlüğe giren ve dünyanın kalkınma gündemini belirleyen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, önümüzdeki 15 yıl içinde yoksulluğu bitirme, eşitsizliği azaltma, dünyada barış ve adaleti yayma gibi taahhütleri içeren 17 iddialı hedeften oluşuyor.
UNDP Başkanı Helen Clark, açıklamasında, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmada, hükümetlerin önderliğinde sivil toplum, özel sektör, yardım kuruluşları ve çok taraflı kuruluşların işbirliği hayati önem taşıyor. Birlikte çalışarak, yoksulluk ve eşitsizliğin olmadığı bir dünya hedefine ulaşabiliriz.” dedi.
Clark, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri rehberliğinde, ekonomiler ve toplumların daha kapsayıcı olduğu bir dünya inşa edilebilir. Dünyamız iklim değişikliğinin daha kötü etkilerinden ve çevresel bozulmanın diğer biçimlerinden korunabilir.’’ diye de ekledi.
Clark ayrıca, geçtiğimiz 50 yıl boyunca küresel kalkınmada öncü bir rol üstlenen UNDP’nin, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılmasında da kritik bir rol üstlenebileceğine dikkat çekti.
UNDP geçtiğimiz yarım yüzyılda, farklı kurumların oluşturulmasına, dayanıklılığın artırılmasına ve ülkelerin önemli reformlar gerçekleştirmelerine destek oldu. Örgüt ayrıca, BM kuruluşlarının kalkınmaya katkı görevinin koordinasyon liderliğini üstlenmeye devam ediyor.
Clark, “Çalışmalarımız, şu ana kadar pek çok ülkenin önemli kalkınma kazanımlarına sahip olmasına katkıda bulundu. 50. yıldönümümüzü kutlarken de, UNDP olarak bu görevimizi sürdürme taahhüdümüzü yineliyoruz’’ diye konuştu.
UNDP’nin 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle, tüm dünyadan, Kalkınma  Bakanı Cevdet Yılmaz da dahil olmak üzere 80’den fazla bakan, 24 Şubat tarihinde küresel kalkınmanın geleceğini ele almak üzere BM Genel Kurulu’nda bir araya geldi.

Üst düzey toplantıda bakanlar, kalkınmanın finansmanı, yoksulluğun sona erdirilmesi, eşitsizliklerin azaltılması, iklim değişikliğine karşı atılması gereken adımlar ve barışın inşası gibi iddialı küresel taahhütlerin, somut eylem ve sonuçlara nasıl dönüştürülebileceği konularını ele aldı.
Bakanlar, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni gerçeğe dönüştürmek ve daha müreffeh, adil ve kapsayıcı bir gelecek inşa etme konularındaki vizyonlarını paytılar.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb