ÜST MENÜ

UNESCO Başkanı Suriye’nin antik eserler konusundaki iki önemli bilim adamının öldürülmesini şiddetle kınadı

Birleşmiş Milletler, bir hafta içinde Suriye kültürel mirası camiasının Palmira Antik Kentinden sorumlu arkeolog Halid Esad ve Antik Eserler ve Müzeler Direktör yardımcısı Kasım Abdullah Yehiya’nın öldürülmeleri ile çok büyük kayıplar yaşadığını bildirdi.

05-20-2015Heritage_Palmyra

Palmira Antik Kenti, Suriye Fotoğraf:UNESCO/F. Bandarin

BM Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova yayınladığı açıklamada UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Palmira antik kentinden sorumlu Halid Esad’ın feci biçimde öldürülmesini öğrenmekten son derece üzgün olduğunu belirtti ve bu korkunç eylemi şiddetle kınadı.

Bölgeden gelen haberlere göre 82 yaşındaki arkeoloğu 50 yıldan uzun süredir çalıştığı Palmira’da öldüren militanlar bir aydan uzun süredir antik kentteki değerli eserlerin yerini söylemesi için onu alıkoyuyorlardı.

Bokova, “Palmira’ya olan derin bağına ihanet etmediği için onu öldürdüler. Onun çalışmaları bu aşırı uçtakilerin ulaşabileceğinden çok daha uzun yaşayacak. Çok büyük bir insani öldürdüler ama tarihi hiç bir zaman susturamayacaklar” ifadelerini kullandı.

IŞID veya diğer adıyla Daeş Mayıs ayında Palmira Antik Kenti’nin kontrolünü ele geçirmişti.
Bokova ayrıca 1979’da UNESCO Dünya Kültür Mirası ilan edilen Şam Antik Kenti içindeki Şam Kalesi ve Ulusal müzesine geçen hafta yapılan saldırıda Direktör yardımcısı Yehiya’nın da ölmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

UNESCO Başkanı Esad ve Yehiya’nın öldürülmelerinin hem Suriye hem de Dünya kültürel miras camiası için çok büyük kayıplar olduğunu kaydetti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb