ÜST MENÜ

UNESCO Dünya Mirası listesine 21 yeni yer eklendi – listede Türkiye’den Aphrodisias var

Aphrodisias, Aphrodite Tapınağı. İ.Ö 3. yy. Fotoğraf: UNESCO/ Aphrodisias Müzesi

Aphrodisias, Aphrodite Tapınağı. İ.Ö 3. yy. Fotoğraf: UNESCO/ Aphrodisias Müzesi

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi 41. oturumu sonrasında aralarında Türkiye’den Aphrodisias Arkeolojik alanının da olduğu 21 yeni yeri Dünya Mirası listesine dahil etti.

2-12 Temmuz tarihlerinde Polonya’nın Krakow kentinde toplanan Komitenin listeye 21 yeni yeri dahil etmesiyle 1073 adet dünya mirası listelenmiş oldu.

Aphrodisias’ın UNESCO Dünya Mirası Listesine kaydedilmesi ile Türkiye’nin Dünya Mirası Listesindeki varlık sayısı 17’ye yükseldi. Aydın ili Karacasu ilçesi sınırları içinde olan Aphrodisias Antik Kenti Yunan-Roma dönemi mimari ve kent özelliklerini çok iyi yansıtan bir yerleşim yeri olma özelliği taşıyor.

Listeye bu yıl dahil edilen yerlerden bazıları şöyle sıralanıyor: İngiltere Göller Bölgesi, Almanya’daki Swabian Jura mağaraları ve buzul çağı sanat eserleri, Polinezya Üçgeninin merkezindeki Taputapuatea, Polonya’daki kurşun-gümüş-civa madeni ve yeraltı su sistemi, Sviyazhsk, Rusya’daki Assumption Kathedrali ve Manastırı, Eritrea Asmara kenti, Brezilya’daki Valongo Rıhtımı arkeolojik alanı, Arjantin’deki Los Alerces Ulusal Parkı, Çin’deki dünyanın en yüksek ve büyük platosu olan Qinghai Hoh Xil ve Kulangsu tarihi uluslararası yerleşkesi, Hindistan’ın tarihi kenti Ahmedabad, Japonya’nın kutsal adası Okinoshima, Kamboçya’daki Sambor Prei Kuk arkeolojik alanı ve İran’ın tarihi Yazd kenti ve işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan eski El-Halil kenti.

Komite oturumu sırasında ayrıca Avustralya’nın başkenti Viyanın tarihi merkezini yüksek bina projeleri nedeniyle Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesine aldı. Komite Viyana Buz Pateni Kulübü ve Intercontinental Otel projelerinin komite kararlarına uymadığını ve yeni yapıların yüksekliklerinin bölgenin evrensel değerini olumsuz etkileyeceğini bildirdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb