ÜST MENÜ

UNICEF Gazze’ye acilen ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeleri gönderdi

UNICEF Gazze Şeridi’ne yaklaşık 70 bin kişinin ihtiyaçlarını karşılayacak tıbbi malzeme gönderdi. Fotoğraf: UNICEF SoP

UNICEF Gazze Şeridi’ne yaklaşık 70 bin kişinin ihtiyaçlarını karşılayacak tıbbi malzeme gönderdi. Fotoğraf: UNICEF SoP

Gazze Şeridi’ndeki gösterilerde yaralanan binlerce Filistinlinin acilen ihtiyaç duyduğu tıbbi malzemeler UNICEF tarafından gönderildi.

Birleşmiş Milletler’in Çocuklara Yardım Fonu UNICEF ve ortakları içinde antibiyotik, salin solüsyonu, ve şırıngaların da bulunduğu ve 70 bin kişinin tedavisini sağlayabilecek ilaç ve tıbbi malzemeyi iki tır ile Gazze Şeridi’ne ulaştırdı.

UNICEF Gazze Şeridinde zaten hizmet vermekte zorlanan sağlık merkezlerinin gösterilerde yaralanan çok sayıda kişi karşısında benzin, ilaç ve ekipman sıkıntısı çektiklerini bildirdi.

UNICEF Gazze Şeridi’nde zaten yıllardır çok zor koşullarda yaşayan çocukların bu en son yaşanan şiddet olaylarıyla durumlarının daha da kötü hale geldiğini vurguladı.

UNICEF protesto gösterileri başladığından bu yana binden fazla çocuğun yaralandığını ve bu yaralanmaların ampütasyonlara neden olanları da dahil olmak üzere çocukların yaşamlarını değiştirecek çok ciddi yaralanmalar olduğunu kaydetti.

UNICEF çocukların her zaman korunması ve hedef alınmaması ve şiddet olaylarında kullanılıp, riskli durumlara dahil edilmemesi gerektiğini vurguladı. UNICEF işgal atındaki topraklardaki tüm aktörlere seslenerek çocukların ölmesi veya yaralanmalarının önüne geçilmesi için çocukların bu olaylardan uzak tutulması için gerekli önlemlerin alınması çağrısı yaptı.

Altı haftadan bu yana Filistinliler 10 yıldır Gazze’ye devam eden ablukayı protesto ediyorlar. ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının protesto edildiği 14 Mayıs günkü gösterilerde 60 kişi öldü ve 1300 kişi yaralandı.

Gazze Şeridi’nde yaşayan çocukların yarısı insani yardım ile hayatta kalıyor. Gazze’deki her 4 çocuktan birinin psiko-sosyal bakıma ihtiyacı var. Gazze Şeridi’ndeki ailelere günde sadece 4-5 saat elektrik verilebiliyor ve ailelerin yüzde 90’ının temiz suya erişimi yok.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb