ÜST MENÜ

UNICEF ve Dünya Bankası: Dünya genelinde yaklaşık 385 milyon çocuk aşırı yoksulluk içinde yaşıyor

Gana’da kaçak madenlerin yer aldığı Brongo Ahafo bölgesinde kaçak altın işletmesinde çalışan çocuklar. Hem yoksulluk hem de işletmelerin daha fazla para kazanma hırsı nedeniyle çocuk işçiliğinin bölgede yaygın olduğu belirtiliyor. UNICEF/ Nyani Quarmyne

Gana’da kaçak madenlerin yer aldığı Brongo Ahafo bölgesinde kaçak altın işletmesinde çalışan çocuklar. Hem yoksulluk hem de işletmelerin daha fazla para kazanma hırsı nedeniyle çocuk işçiliğinin bölgede yaygın olduğu belirtiliyor. UNICEF/ Nyani Quarmyne

 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Bankası tarafından ortaklaşa hazırlanan son rapor sonuçlarına göre dünya genelinde 385 milyon çocuk aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. Bu rakam yetişkin nüfusa göre iki kat daha büyük bir sayıya ulaşıyor.

UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake, 4 Ekim’de yayımlanan raporla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yoksulluk, en çok çocuklara zarar veriyor. Küçük yaştaki çocuklar, daha da kötü durumda. Çünkü hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri, olumsuz yönde etkileniyor” dedi.

“Alt Sahra bölgesinde çocukların yarısının, kalkınmakta olan ülkelerde ise her beş çocuktan birinin aşırı yoksulluk içinde yaşıyor olması şoke edici” diyen Lake, bu durumun sadece çocukların geleceğini etkilemediğini, tüm toplum için bir sorun olduğunu söyledi.

“Aşırı Yoksulluğa Son Verme: Çocuklar Üzerine Bir Araştırma” başlıklı raporda 2013’de gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların yüzde 19,5’inin, bir diğer deyişle 385 milyon çocuğun günde ortalama 1,90 ABD Doları (yaklaşık 6 TL) veya daha düşük bir gelirle geçinmeye çalışan ailelere mensup olduğu aktarılıyor. Aşırı yoksulluk içinde yaşayan yetişkin oranının ise yüzde 9,2 olduğu ifade ediliyor.

Başta en küçük yaştakiler olmak üzere söz konusu gruptaki çocukların risk altında yaşadığı, gelişmekte olan ülkelerde her beş çocuktan birinin aşırı yoksulluk içinde yaşadığının belirlendiği ortaya konuyor.

Konuyla ilgili olarak Dünya Bankası tarafından 4 Ekim’de yayımlanan “Yoksulluk ve Refahın Paylaşımı 2016: Eşitsizliklere Karşı Durmak” başlıklı raporunda da küresel seviyede yarısı 18 yaş altındakiler olmak üzere 767 milyon insanın aşırı yoksulluk içinde yaşadığı belirlenmişti.

Dünya Bankası Yoksullukla Mücadele ve Eşitlikler konularından sorumlu Başkan Yardımcısı Ana Ravenga da yaptığı açıklamada, aşırı yoksulluk içinde yaşayan çocuk sayısının büyüklüğünün ilk yaşlarından itibaren çocuklara yatırım yapılmasının önemini ortaya koyduğunu söyledi.

Rapor 89 ülkeden, bir diğer deyişle kalkınmakta olan ülkelerin nüfuslarının yüzde 83’ünü temsil eden gruptan alınan veriler ışığında hazırlandı.

Raporda, Sahraaltı Afrika’daki çocukların yüzde 50’sinden fazlasının, Güney Asya’daki çocukların ise yüzde 36’sının aşırı yoksulluk içinde yaşamak zorunda kaldığı aktarılıyor. Aşırı yoksulluk içinde yaşayan her beş çocuktan dördünün ise kırsal kesimde yaşadığı anlaşılıyor.

UNICEF ve Dünya Bankası sorunun çözümü için hükümetlere şu önerileri getiriyor:

• Rutin olarak çocuk yoksulluğu ulusal ve yerel sevide ölçülmeli, çocuk aşırı yoksulluğunun 2030 yılına kadar sonlandırılması ulusal planlara katılmalı;

• Çocuklara duyarlı sosyal koruma sistemleri geliştirilmeli, yoksul ailelere doğrudan yardım götüren nakit transferleri aracılığıyla çocukların gıda, barınma, eğitim ihtiyaçlarına katkıda bulunularak çocukların yetişkin olduklarında aşırı yoksulluk girdabından kurtulmalarının sağlanması;

• En yoksul çocukların en fazla yararlanacakları şekilde eğitim, sağlık, sıhhi koşulların oluşturulması, temiz su ve alt yapıya, kuraklık, hastalık veya ekonomik istikrarsızlık nedeniyle insanların yeniden aşırı yoksulluk içine düşmelerini önleyecek alanlara yatırıma öncelik verilmesi;

• Ekonomik gelişmelerden en yoksul çocukların da yararlanmasını sağlayacak şekilde siyasi karar mekanizmasının şekillenmesi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb