ÜST MENÜ

UNICEF: Yemen’de kolera salgınından en kötü çocuklar etkileniyor

Ağır ishal ya da kolerası olan bir çocuk Sana’daki Sab’een Hastanesinde tedavi ediliyor. 12 Mayıs 2017 © UNICEF/UN065873/Alzekri

Ağır ishal ya da kolerası olan bir çocuk Sana’daki Sab’een Hastanesinde tedavi ediliyor. 12 Mayıs 2017 © UNICEF/UN065873/Alzekri

Yemen’deki kolera salgını özellikle çocukları feci şekilde etkileyerek hızla yayılmaya devam ederken, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF Yemen’deki sağlık çalışanlarına derhal destek olunması için çağrı yaptı.

Yemen UNICEF Temsilcisi Meritxell Relaño yayınladığı açıklamada sağlık çalışanlarının dokuz aydır maaş alamamalarına ve karşılarındaki pek çok zorluğa rağmen çalışmaya devam ettiklerini ancak maaşlarının ödenmesi konusuna acilen bir çözüm getirilemezse, ülkeye ne kadar çok insani yardım ulaşırsa ulaşsın daha çok çocuğun öleceğini söyledi.

BM verilerine göre Yemen’de geçen ay kaydedilen 124 bin kolera vakasının yarısını zaten hali hazırda yetersiz beslenmeden muzdarip olan çocuklar oluşturuyor.

Çatışmaların üçüncü yılına girdiği ve sağlık sistemi ve sıhhi koşulların zaten çökmek üzere olduğu Yemen’de kolera nedeniyle gerçekleşmiş 923 ölümün dörtte birini de çocuklar oluşturuyor.

Kolera salgını nedeniyle hastaneler ve tedavi merkezlerindeki büyük hasta yükü ilaç ve damar içi sıvı gibi hayati önem taşıyan tıbbi malzemelerin neredeyse tükenmesine neden olmuş durumda.

Birleşmiş Milletler ve insani yardım ortakları yardım faaliyetlerini sürdürüyor ve 67 ton tıbbi malzemeyi hava yoluyla Yemen’e ulaştırmaya çalışıyor. Ancak ihtiyaç bundan da fazla, ayrıca yardım ve sağlık çalışanlarının güvenli ve kısıtlamasız şekilde yardıma ihtiyacı olanlara ulaşabilmesi gerekiyor.

Relaño Yemen’deki ihtilaf sona ermezse koleradan sonra başka hastalıklar da çocukların hayatını tehlikeye sokmaya devam edeceğini vurguladı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb