ÜST MENÜ

UNICEF: Yemen’de yardıma muhtaç çocuk sayısı İsviçre’nin nüfusunu geçti

UNICEF İcra Direktörü Henrietta H. Fore Aden’de bir sağlık merkezinde çocuklarla birlikte. ©UNICEF

UNICEF İcra Direktörü Henrietta H. Fore Aden’de bir sağlık merkezinde çocuklarla birlikte. ©UNICEF

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Yemen’de devam eden ihtilafın zaten zor durumda olan ülkeyi adeta “dipsiz bir kuyuya” ittiğini bildirdi.

UNICEF İcra Direktörü Henriette Fore Yemen’de Aden ve Sana’ya yaptığı ziyaretin ardından Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada ülkede sosyal hizmetlerin işlemediğini, ekonominin yıkık durumda olduğunu, hastanelerin zarar gördüğünü, okulların ya barınaklara dönüştürüldüğünü ya da silahlı gruplar tarafından ele geçirildiğini söyledi.

Fore yıllardır süren az gelişmişlik, 3 yıldır süren savaş ve çocuklara küresel olarak kronik ilgisizliğin Yemen’de çocukların üzerinde korkunç etkileri olduğunu belirtti. Fore çocukların sürekli okuldan alındıklarını, savaşmaya zorlandıklarını, zorla evlendirildiklerini, aç bırakılıp, önlenebilir hastalıklar yüzünden öldüklerini ifade etti. UNICEF İcra Direktörü “Yemen’de 11 milyon çocuğun – ki bu İsviçre’nin tüm nüfusundan fazladır – gıda, tedavi, eğitim, su ve hijyen için yardıma ihtiyacı var” dedi.

UNICEF verilerine göre 2015 yılından bu yana Yemen’de sağlık kuruluşlarının yarıdan fazlası kapandı, havadan ve karadan saldırılarda 1500 okul hasar gördü, en az 2200 çocuk öldü ve 3400 çocuk yaralandı.

Fore bu rakamların sadece doğrulanabilen rakamlar olduğunu, gerçek rakamların çok daha fazla olabileceğini söyledi. Fore “bu katliam için hiçbir gerekçe olamaz” dedi.

Fore çocuklara ve Yemen halkına yardım etmek için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini ancak ihtilafa siyasi çözüm gerektiğini vurgularken “hepimiz barışa bir şans vermeliyiz. Önümüzdeki tek yol bu” ifadesini kullandı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb