ÜST MENÜ

Üniversite öğrencilerinden “Şiddetsiz Toplum için Eşitlik” çağrısı

BM Türkiye, UN Women ve  UNFPA liderliğinde üzenlenen “Şiddetsiz Bir Toplum İçin Dünyayı Eşitliğe Boyuyoruz” Gençlik Zirvesine 100’den fazla üniversite öğrencisi katıldı. Fotoğraf: UN Women

BM Türkiye, UN Women ve UNFPA liderliğinde üzenlenen “Şiddetsiz Bir Toplum İçin Dünyayı Eşitliğe Boyuyoruz” Gençlik Zirvesine
100’den fazla üniversite öğrencisi katıldı. Fotoğraf: UN Women

Birleşmiş Milletler Türkiye, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), “Şiddetsiz Bir Toplum İçin Dünyayı Eşitliğe Boyuyoruz” Gençlik Zirvesinde 100’den fazla üniversite öğrencisini bir araya getirdi. Kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla 16 Günlük Aktivizm etkinlikleri kapsamında düzenlenen gençlik zirvesinde, öğrenciler şiddetsiz bir toplum için önerilerini ve hayallerini paylaşma fırsatı buldu.

Gençlik Zirvesine; Ankara, Atılım, Çankaya, Hacettepe, ODTÜ ve Dokuz Eylül Üniversiteleri Kadın Çalışmaları Programlarından ve Merkezlerinden öğrenciler katıldı. Etkinlikte, öğrencilerin kaleme aldığı, kadına yönelik şiddetle mücadele önerilerinden oluşan “Şiddetsiz Bir Toplum İçin Dünyayı Eşitliğe Boyuyoruz” manifestosu okundu. Öğrenciler, ayrıca 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde başlayan 16 Günlük Aktivizm kapsamında üniversite kampüslerinde gerçekleştirdikleri faaliyetlerle ilgili sunum yaptı.

UN Women Ülke Program Direktörü Fulya Vekiloğlu ve UNFPA Toplumsal Cinsiyet Program Koordinatörü Meltem Ağduk’un açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğe, ODTÜ Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Ecevit,  Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı Michael Ingledow ve STK temsilcisi Ezgi Koçak konuk konuşmacı olarak katıldı. Michael Ingledow, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi hakkında bir sunum yaptı.

Etkinlik, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans Ana Sanat Dalı öğrencilerinin sunduğu interaktif dans gösterisiyle renkli görüntülere sahne oldu. Etkinlik, öğrencilerin eşitsizliğin ve ayrımcılığın olmadığı bir dünya ile ilgili görüşlerini ve hayallerini tartıştıkları kapanış oturumu ile son buldu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un “Kadınlara Yönelik Şiddeti Sonlandırmak için Birleşin (UNiTE) Kampanyası” kapsamında düzenlenen 16 Günlük Aktivizm etkinlikleri, 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Kampanya, tüm dünyada “Dünyayı Turuncuya Boya” sloganıyla kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmeyi hedefliyor.

“Şiddetsiz bir Toplum İçin Dünyayı Eşitliğe Boyuyoruz” Manifestosundan öne çıkan başlıklar şöyle:

  • Eğitim hakkıma dokunma! Eğitim herkes için temel bir haktır. Buna rağmen, Türkiye’de kız çocuklarının 3’te 1’inin eğitim görmesi aileleri tarafından engellenmektedir. Eğitimden mahrum bırakılmak da bir tür şiddettir.
  • Evlilik, evcilik değildir. Çocuk, büyütülür; çocuk büyütmez. Çocuk yaşta yapılan evlilikler çocukların temel hak ve özgürlüklerine erişimini kısıtlar.
  • Çalışma Hayatında Ötekileştir-me! Türkiye’de dezavantajlı grupların maruz kaldığı şiddet ve ayrımcılık, onların temel hak ve özgürlüklerini ihlal etmektedir.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb