ÜST MENÜ

UNRWA Genel Komiserinin Ankara ziyaretinde Türkiye ile ilişkiler ele alındı

Fotoğraf: UNRWA Genel Komiseri Pierre Krähenbühl Ankara’daki temasları kapsamında BM Türkiye Ülke Ekibi ile bir araya geldi.

UNRWA Genel Komiseri Pierre Krähenbühl Ankara’daki temasları kapsamında BM Türkiye Ülke Ekibi ile bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) Genel Komiseri Pierre Krähenbühl 23-24 Kasım tarihlerinde Ankara’ya iki günlük bir ziyarette bulunarak üs düzey hükümet yetkililerinin yanı sıra Türk yardım kuruluşlarının temsilcileri ve parlamenterlerle görüşerek Filistinli mültecilerin karşı karşıya oldukları yeni zorluklar  hakkında bilgi verdi ve Türkiye ile UNRWA arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Genel Komiser’in, Ankara’da görüşmelerde bulunduğu Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ile Türkiye ile UNRWA arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi ve Türkiye’nin 2017 yılında üstleneceği UNRWA Danışma Komisyonu Başkan Yardımcılığı ve 2018 yılında devralacağı başkanlık görevlerini ele aldığı belirtildi.

Krähenbühl, ayrıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, Türk Kızılayı Başkanı Dr. Mehmet Güllüoglu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye-Filistin Dostluk Grubu üyesi milletvekilleri ile görüşmelerde bulundu.

Genel Komiser, yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteciye cömertce kapılarını açan Türkiye’ye teşekkür etti ve özellikle de Türkiye’nin Filistinli mültecilere uzun süredir kesintisiz sürdürdüğü yardımların önemine vurgu yaptı. Genel Komiser, bu yardımların Türkiye’yi UNRWA’nın değerli bir ortağı yaptığını söyledi.

Krähenbühl, “UNRWA’nın hizmetlerini daha da ileri götürmek üzere yeni girişimler kapsamından Türkiye ile yakın çalışmayı dört gözle bekliyorum. Türkiye’nin UNRWA Danışma Komisyonu Başkanlığı ilişkilerimizi daha da ileri götürmek için bir fırsat teşkil edecek” dedi.

UNRWA Finansman Çalışma Grubunun Daimi Başkanlığını yürüten Türkiye ayrıca UNRWA Danışma Komisyonun dört kurucu üyesinden biri.  Türkiye UNRWA’nın temel eğitim ve sağlık hizmetlerine son dönemde yıl düzenli olarak her yıl 1,5 milyon ABD Doları katkı sağlıyor. Türkiye ayrıca Gazze için her yıl 15 bin metreküp un yardımı yapıyor.

Danışma Komisyonu 

27 Üye Devletten oluşan UNRWA Danışma Komisyonu BM Genel Kurulu tarafından UNRWA’ya Filistinli mültecilere sağlık, eğitim, yardım, koruma ve acil hizmetlerini sunmada stratejik rehberlik sağlamak üzere görevlendirilmiştir. Bu hizmetler, Orta Doğu’daki işgal ve ihtilaftan hergün etkilenen milyonlarca Filistinli mülteci için büyük önem taşımaktadır.

Arka plan Bilgi  

Kayıtlı Filistinli mültecilerin sayısının artması, savunmasız durumları ve daha da derinleşen yoksullukları nedeniyle UNRWA hizmetlerine talebin artması ile karşı karşıyadır. UNRWA neredeyse tamamen gönüllü katkılarla fon sağlamaktadır ve artan ihtiyaçlar sağlanan mali desteğin önüne geçmiş durumdadır. Sonuç olarak, başlıca hizmetlerin sunulmasını destekleyen UNRWA Programı Bütçesi büyük bir açık ile işlev görmektedir. UNRWA tüm Üye Devletleri UNRWA’nın Program Bütçesinin tamamını fonlamak için mümkün tüm çabayı göstermek üzere işbirliği içinde çalışmaya çağırmaktadır. Ayrı fonlama portallarını kullanan UNRWA’nın acil yardım programları ve başlıca projeleri de büyük açıklarla işlev görmektedir.  UNRWA 1949 yılında Genel Kurul tarafından 5 milyon Filistinli mülteciye yardım ve koruma sağlamak üzere kurulmuştur. UNRWA’nın misyonu, adil ve daimi bir çözüm bekleyen Ürdün, Lübnan, Suriye, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinli mültecilerin insani kalkınma potansiyellerine tam anlamıyla ulaşabilmeleri için yardım sağlamaktır. UNRWA hizmetleri eğitim, sağlık hizmeti, yardım ve sosyal hizmetler, kamp alt yapısı ve iyileştirilmesi, koruma ve mikro finans sağlamayı kapsamaktadır.

Fotoğraf: UNRWA Genel Komiseri Pierre Krähenbühl Ankara’daki temasları kapsamında BM Türkiye Ülke Ekibi ile bir araya geldi.

 

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb