ÜST MENÜ

Üye Devletler BM kalkınma sistemi reformunu destekliyor

Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe Genel Sekreter António Guterres (ortada) BM Kalkınma Sistemi reformu hakkında BM Genel Kurul’unda konuşuyor. Solunda Genel Sekreter Yardımcısı Amina Mohammed ve sağında da Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajčák görülüyor.

Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe
Genel Sekreter António Guterres (ortada) BM Kalkınma Sistemi reformu hakkında BM Genel Kurul’unda konuşuyor. Solunda Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed ve sağında da Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajčák görülüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Genel Sekreter António Guterres tarafından BM kalkınma sisteminin en iddialı ve kapsamlı değişimi olarak tarif edilen ve sürdürülebilir kalkınmayı gerçek kılacak reform planına 31 Mayıs tarihinde yeşil ışık yaktı.

BM Genel Sekreteri reform paketinin kalkınmanın ulusal olarak sahiplenildiği yeni bir dönemin kaldırım taşlarını ördüğünü belirtti. Tüm BM sistemi tarafından desteklenen paket üye devletlerin sürdürülebilir ekonomik ve toplumsal kalkınmayı sağlamalarına olanak verecek.

Guterres 193 üyeli Genel Kurul’da reform kararı oy birliği ile kabul edildikten sonra yaptığı konuşmada reform paketi için “sürdürülebilir kalkınmayı Birleşmiş Milletler’in kalbine yeniden konuşlandıracak temelleri atıyor” ifadesini kullandı.

Guterres “(Reform paketi) birinci hedefi kimseyi geride bırakmadan yoksulluğu ortadan kaldırmak olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini herkes için ve her yerde ilerletmek yönündeki ortak taahhüdümüze uygulamada bir anlam veriyor. Sonuçta bu reform insanların hayatında gerçek bir fark yaratmak için gerekli mekanizmaları yerine koymak ile alakalı” diye konuştu.

Reform süreci BM kalkınma sisteminin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada ve 2015 Paris İklim Değişikliği Anlaşmasını uygulamada ulusal ihtiyaçları karşılamasını garanti altına almak için genel yapısı, yönetimi, hesap verme mekanizmaları ve tüm kapasitesinde önemli değişiklikler yapılması anlamına geliyor.

Reform, ülke düzeyinde en kıdemli BM kalkınma yetkilisi olan Mukim Koordinatörlere yerelde BM Ülke Ekiplerini oluşturan çeşitli BM kuruluşlarının aktivitelerini koordine etmede daha adanmış ve bağımsız bir rol veriyor.

Guterres, Mukim Koordinatör olmanın BM’deki en zorlu görevlerden biri olduğunu belirtti ve 165 ülkeyi kapsayan 129 Mukim Koordinatörün karşılarına çıkan engellere rağmen çok çalıştıklarına dikkat çekti.

Mevcut durumda başarılı koordinasyonun bireysel kişiliklere ve dahil olanların iyi niyetine çok fazla bağlı olduğunu belirten Genel Sekreter bu reformun “koordinasyon fonksiyonundaki tarihi bir eksikliği” gidereceğini ifade ederek “işleyen ve etkili olan stratejileri güçlendireceğini” söyledi.

Reform ile mukim koordinatörlerin fonksiyonları BM Kalkınma Programı (UNDP) mukim temsilcisi fonksiyonundan ayrılacak.

Guterres, “2030 Gündemini sağlamak için gerekli ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla kendini adamış tarafsız ve yetkili mukim koordinatörlere güvenebileceksiniz” diye konuştu.

BM Genel Kurulu Başkanı Miroslav Lajčák reform benimsenmeden önce yaptığı konuşmada “kararın herkes tarafından mükemmel belge” olarak görülmediğini ancak bu belgenin çok taraflı bir sürecin meşru bir sonucu olduğunu belirtti.

BM Sekretaryası reformun uygulanmasının yıllık 255 milyon Dolar gerektireceğini bildirdi.

BM Haber Merkezine konuşan Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed de değişiklikler sayesinde ülke seviyesinde çok daha bağımsız ve tarafsız bir lider olacağını kaydetti.

Mohammed “Şunu söylemek istiyorum, eskiden – kendi suçu olmadan – bir kakafoni yöneten şefimiz vardı, sol el sağ elin ne yaptığını bilmiyordu. Bugün sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için bir senfoni yapma fırsatımız var” dedi.

Genel Sekreter Vekili Birleşmiş Milletlerin en önemli değerinin insanlar olduğunu keydetti ve insana yatırım yapılıp onlara yön ve ilham vermeye çalışacaklarını belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb