ÜST MENÜ

Yemen: Ban tarafları ateşkese uymaya ve BM önderliğindeki müzakerelere geri dönmeye çağırdı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Yemen’de hükümeti ve diğer grupları ve bölge ülkelerini kapsamlı ve kalıcı ateşkese uymaya ve BM önderliğindeki barış görüşmelerine daha fazla zaman kaybetmeden başlamaya çağırdı.

12-18-2015YemenWHO

Çatışmalar nedeniyle sağlık hizmetlerinin verilmesinde önemli zorluklar yaşanıyor Fotoğraf: WHO Yemen.

Enerji Zirvesine katılmak üzere gittiği Abu Dabi’de Yemen Başkan Yardımcısı ve Başbakanı Halid Mahfoudh Abdullah Bahah ile görüşen Ban, tüm uluslararası çağrılara rağmen, çatışmaların devam ediyor olmasından ve insani krizin derinleşmesinden duyduğu endişeyi bir kez daha dile getirdi.

Ban’ın Yemen Özel Temsilcisi Ould Şeyh Ahmet Aralık ayında İsviçre’de yürütülmeye başlanan barış görüşmelerine ülkede ateşkesin ihlal edilmesi sonucu ara vermek zorunda kaldı. Hali hazırda Ahmet ülke içinde ikili ve bölgesel istişareler ile kapsamlı bir ateşkesin sağlanması için çalışıyor.

Ancak bir yılı aşkın bir süredir çeşitli fıraksiyonlar arasında devam eden çatışmalar nedeniyle binlerce insan yaşamını yitirdi, 2,5 milyon insan evlerinde edildi. 7,6 milyon insan ise gıda maddelerine erişimde sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor.

Ban, Yemen Başkan Yardımcısı ile ayrıca ateşkesin yeniden sağlanabilmesi ve yenide siyasi görüşmelere başlanabilmesi için atılacak adımları da görüştü.

Ban, görüşmede, tüm taraflardan, mahkumların salıverilmesi ve Taiz şehri ve diğer yerlerdeki ihtiyaç sahiplerine kesintisiz insani yardım ulaştırılmasının sağlanması dahil olmak üzere Aralık ayında İsviçre’de ele alınan güven arttırıcı önlemleri hayata geçirmelerini istedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb