ÜST MENÜ

Yemen barış görüşmelerinin süresi bir hafta daha uzatıldı

Evlerinden kaçmak zorunda kalan ve  bir kampa sığınan çocuklar aileleri ile birlikte yaşadıkları çadırın önünde Foto: UNHCR/Yahya Arhab

Evlerinden kaçmak zorunda kalan ve bir kampa sığınan çocuklar aileleri ile birlikte yaşadıkları çadırın önünde Foto: UNHCR/Yahya Arhab

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Yemen Özel Temsilcisi Velid Şeyh Ahmed BM önderliğindeki Kuveyt’te yürütülen Yemen barış görüşmelerin süresinin 7 Ağustos’a kadar uzatıldığını açıkladı.

“Delegelerin bu bir haftalık süreyi barışa giden yolda ilerleme sağlanması için kullanacaklarını umut ediyoruz” diyen Özel Temsilci, daha önceki müzakerelerde oluşan ortak noktalara dayanan bir siyasi çözüm planı önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Şeyh Ahmet Temmuz ayı ortasında Yemenli taraflara görüşmelerde ve ulusal sorumlulukları konularında samini olduklarını ortaya koyacak somut adımlar atmaları çağrısında bulunmuştu.

BM ve ortakları tarafından yapılan incelemelere göre Yemen’nin büyük bölümü bir başka deyişle 22 ilinden 19’u ciddi gıda sıkıntısı yaşıyor ve çatışmaların devam etmesi halinde söz konusu bölgelerdeki durumun daha da kötüye gitmesinden korkuluyor

Gıda güvenliği açısından bir “kriz” ve “acil durum” yaşandığı belirtilen Yemen’de bazı bölgelerde nüfusun yüzde 70’inin yiyecek bulmada zorlandığı ifade ediliyor.

Yemen’de yaklaşık 16 aydır süren çatışmaları takiben 10 Nisan’da şiddetin durdurulması kararı alınmış, bu sayede ülkenin bir çok bölgesinde şiddet önlenmişti. Ancak, Marib, al Jawf ve Taiz gibi yerlerde ve Suudi Arabistan ile sınır bölgelerinde söz konusu kararın ciddi şekilde ihlal edildiği gözlemlenmişti.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb