ÜST MENÜ

Yemen görüşmelerinde taraflar Hudeyde limanı konusunda anlaşmaya vardı

Fotoğraf alt yazısı: Genel Sekreter António Guterres (ortada), İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström (orta sol) ve BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths (orta sağ), Yemen Görüşmelerine katılan katılımcılarla birlikte. 13 Aralık 2018. İsveç Hükümeti/ Ninni Andersson

Genel Sekreter António Guterres (ortada), İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström (orta sol) ve BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths (orta sağ), Yemen Görüşmelerine katılan katılımcılarla birlikte. 13 Aralık 2018.  Fotoğraf: İsveç Hükümeti/ Ninni Andersson

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Yemen’deki savaşan tarafların Hudeyde liman kenti bağlamında ateşkes ilan edilmesi için anlaşmaya varmalarını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Söz konusu ateşkes anlaşmasının milyonlarca insanın ihtiyaç duyduğu hayati önem taşıyan yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında büyük önem taşıyacağı belirtiliyor. Savaşın harabeye çevirdiği Yemen’de dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük insani kriz yaşanıyor.

BM öncülüğünde İsveç’te düzenlenen Yemen görüşmelerinin son gününde bir konuşma yapan Guterres, taraflara “Yemen’in geleceği sizlerin elinde” dedi.

Guterres, 13 Aralık’ta yaptığı konuşmada tarafların Hudeyde limanı ve şehirden karşılıklı olarak askerlerini geri çekmeleri konusunda anlaşmaya vardıklarını ve il genelinde ateşkes ilan ettiklerini söyledi ve limanın kontrolü konusunda BM’nin “lider rol” oynayacağını belirtti.

Guterres, anlaşma sayesinde sivil halka ihtiyaç duyduğu yardım malzemelerinin ulaştırılabileceği ve yaşam koşullarının iyileştirilmesinin sağlanacağını söyledi.

Yemen hükümet ve muhalif Huti grupları arasında dört yıldır devam eden savaş nedeniyle ülke nüfusunun dörtte üçü, bir diğer deyişle 24 milyondan fazla kişi insani ve gıda yardımına muhtaç duruma düşmüş bulunuyor.

Guterres, tüm sorunların çözülememiş olmasına rağmen, taraflar arasında varılan ateşkes kararının çok önemli katkı sağlayacak gerçek bir ileri adım olduğunu, böylece insani yardım koridorlarının açılmasını ve mayın temizleme işleminin başlamasını umduklarını söyledi.

Guterres, tarafların esir değişimi konusunda varılan anlaşmanın nasıl hayata geçirileceği hususunda çalışmaları sürdürdüklerini, söz konusu anlaşma sayesinde binlerce Yemenlinin ailelerine yeniden kavuşabileceğini belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb