ÜST MENÜ

Yemen, Güney Sudan, Somali ve Sudan’da artan kolera, ishal ve yetersiz beslenme vakaları çocuklar için ölümcül sonuçlar doğurabiliyor

Biri 16, diğeri 12 yaşında iki  çocuk, Güney Sudan’ın Juba şehrinin dış mahallerinde patlak bir borudan sızan suları bidonlara dolduruyor. Bu su Nil nehrinden her hangi bir arıtma geçirmeden kullanıma sunulduğu için sağlık sorunlarına yol açma riskini beraberinde getiriyor. UNICEF/Hatcher-Moore

Biri 16, diğeri 12 yaşında iki çocuk, Güney Sudan’ın Juba şehrinin dış mahallerinde patlak bir borudan sızan suları bidonlara dolduruyor. Bu su Nil nehrinden her hangi bir arıtma geçirmeden kullanıma sunulduğu için sağlık sorunlarına yol açma riskini beraberinde getiriyor. UNICEF/Hatcher-Moore

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yetkilileri Yemen, Güney Sudan, Somali ve Sudan’da kolera, ve ishal salgını tehditi ile karşı karşıya olan yüzbinlerce çocuğa yardım ulaştırılabilmesi için ihtiyaç sahiplerinin bulunduğu bölgelere güvenli erişimin ve ilave mali kaynağın sağlanması gerektiğini belirtti.

UNICEF sözcüsü Christophe Boulierac Cenevre’de yaptığı açıklamada, söz konusu hastalıklara ilave olarak çocukların karşı karşıya kaldığı yetersiz beslenmenin de küçük bedenler için ölümcül sonuçlar doğurabildiğini söyledi.

Boulierac söz konusu dört ülkede UNICEF ve ortaklarının başta çocuklara yönelik insani yadım çalışmalarını sürdürebilmesi için ihtiyaç sahiplerine erişim için gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ve ilave mali kaynağın sağlanması gerektiğini ifade etti.

UNICEF sözcüsünün verdiği bilgeye göre, Yemen şimdiye kadar karşı karşıya kaldığı en ağır kolera salgını ile mücadele ediyor. Şimdiye kadar 260 binin üzerinde muhtemel kolera vakasının tespit edildiği, bin 600’den fazla kişinin ise hayatını kaybettiği belirtiliyor. Muhtemel kolera vakalarının yarısını, hayatını kaybedenlerin dörtte birini de çocuklar teşkil ediyor.

UNICEF ve diğer BM kuruluşları da söz konusu dört ülkede insani yardım alanındaki ortakları ile birlikte ciddi zorluklar ve mali kaynak eksikliğine rağmen hayat kurtaran yardımlarını sürdürmeye çalışıyor.

Söz konusu çabalar kapsamında UNICEF ve ortakları Güney Sudan’da 200 bin, Somali’de 200 bin ve Yemen’de 320 bin aşırı yetersiz beslenme ile karşı karşıya olan çocuğa gıda ve tedavi yardımı ulaştırıyor. BM kuruluşları ayrıca sağlık tesislerini onarıyor, ilaç ve gıda tedarik zincirini yeniden oluşturuyor, çocuklar ve aileleri için temiz su ve sıhhi koşullar tesis ediyor.

, , , , , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb