ÜST MENÜ

Yemen’de BM yardım kuruluşları ateşkesten yararlanarak acil insani yardım dağıtımı yapıyor

Aden çatışmalar nedeniyle harabeye dönen şehirlerden biri. WFP/Ammar Bamatraf

Aden çatışmalar nedeniyle harabeye dönen şehirlerden biri. WFP/Ammar Bamatraf

 

Yemen’de sivillerin bir ay süreyle çektiği sıkıntılar dün yürürlüğe giren 72 saatlik ateşkes ile bir nebze de olsa azaltılmaya çalışılıyor.

BM yetkilileri söz konusu ateşkesi memnuniyetle karşıladıklarını, ancak, tüm ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi ulaştırabilmek için daha uzun süreye ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Yemen’deki BM İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick, telefon aracılığıyla BM Radyosuna verdiği demeçte, sadece 72 saatlik bir süreyle erişim imkanı sağlanmasının yardım çalışmalarının herkesi kapsayamama sonucunu doğurabileceğini, erişime her zaman izin verilmesi halinda herkese hayati malzemelerin eriştirilmesi için plan yapılabileceğini söyledi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Valid Şeyh Ahmet de Pazartesi günü yaptığı açıklamada, daha sonra uzatılma ihtimalini yok saymaksızın öncelikli olarak 72 saatliğine ateşkes ilan edilerek yeniden barış görüşmelerine dönülmesinin yollarının aranacağını belirtmişti.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) en yoksul ülkelerden biri olan Yemen’de 18 aydır Hükümet güçleri ile Hutiler arasında süren çatışmaların insanlar üzerinde korkunç bir etki yarattığını belirtiyor. OCHA tahminlerine göre, yaklaşık 12 milyon Yemenli, bir diğer deyişle ülke nüfusunun yarısı insani yardıma muhtaç durumda. BM gözetiminde yürütülen barış görüşmeleri 6 Nisan’da kesilmişti.

McGorldrick ateşkesin tam zamanında ilan edildiğini, başta Taiz olmak üzere çatışmalardan en fazla etkilenen bölgelerdeki halkın acil olarak insani yardıma ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Yemen’e yeterli miktarda gıda maddesi gelmediğinden nüfusun büyük bölümünde yetersiz beslenmeden kaynaklanan sorunların yaygın olarak görüldüğü belirtiliyor.

BM tahminlerine göre başta beş yaş altı çocuklar olmak üzere 1,3 milyon çocuk şiddetli derecede yetersiz beslenme ile karşı karşıya ve yardımına muhtaç durumda.

BM bu duruma çözüm bulunabilmesi için uluslararası topluluktan 1,63 milyar ABD Doları kaynak talebinde bulundu. Bu miktarın bugüne kadar yüzde 47’si karşılanabildi.

Çatışmaların yanı sıra Yemen’in kolera tehditi ile de karşı karşıya olduğu bildiriliyor. OCHA’dan yapılan açıklamaya göre, Yemen Sağlık Bakanlığı 6 Ekim itibarıyla 11’i başkent Sana’da, 4’ü El Bayda’da olmak üzere toplam 15 kolera vakasını teyid etmiş bulunuyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb