ÜST MENÜ

Yemen’de kuşatma altındaki Taiz şehrini ziyaret eden BM yetkililerinden çatışan taraflara uyarı: İnsani yardımlar acilen kesintisiz olarak ulaştırılmalı

Yemen’nin iç bölgesinde yer alan ve bir kaç aydır kuşatma altında bulunan Taiz ve Ibb şehirlerini beraberinde bir BM heyeti ile birlikte ziyaret eden BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick, kentte durumu birinci elden gözlemlediğini, kentte temel tıbbi malzeme, gıda maddesi ve yiyecek sıkıntısının had safhada olduğunu belirtti ve çatışan taraflardan başta Taiz’e olmak üzere insani yardımların acilen kesintisiz olarak ulaştırılmasını istedi.

Çatışmalar, WFP’nin yemende gıda yardımı dağtımına büyük oranda engel oluyor. Foto: WFP/Ammar Bamatraf

Çatışmalar, WFP’nin yemende gıda yardımı dağtımına büyük oranda engel oluyor. Foto: WFP/Ammar Bamatraf

Yemen’in başkenti Sana’ya dönüşünde ziyareti ile ilgili bir açıklama yapan McGoldrick, “Taiz’de, temel ihtiyaç malzemelerindeki eksiklik had safhada. Çatışmaların sivil altyapılar üzerinde yarattığı tahribatı ve insanların yaşadığı zorlukları gördüm. Birkaç aydan bu yana özellikle Taiz’in üç mahallesine yardım malzemelerinin ulaştırılması konusunda sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

McGoldrick, “Sadece bir kaç dükkan açık. Yaşamak için gerekli gıda ve diğer temel ihtiyaçların çok azaldığını gördük. Temel hizmetler hemen hemen verilemiyor. Bunlara su ve yakıt da dahil. Bir çok kez hedef alınan Al Thawra hastanesini ziyaret ettim. Yemen’deki diğer sağlık tesisleri gibi bu hastanede de çatışmada hasar görmüş. Hastanenin Uluslararası İnsani Hukuk çerçevesinde saldırılara karşı korunması gerekir” dedi.

McGoldrick, “Şehirde faaliyetlerini sürdürebilen bir kaç sağlık tesisinden biri olan Al Thawra hastanesinde had safhada tıbbi malzeme sıkıntısı çekiliyor. Yemen’in diğer bölgelerinde olduğu gibi Taiz’de de sağlık personeli tüm tehlikelere rağmen ve çoğu zaman ücret almadan ve kısıtlı kaynaklarla çalışmalarını sürdürüyor. Gittiğim her yerde, çatışmaların, bölgede aylardır böylesine koşullarda yaşayan kadınlar, erkekler ve çocuklar üzerinde yarattığı travmayı gördüm” dedi.

Taraflardan, BM insani yardımlarının kesintisiz olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için birlikte bir sistem oluşturulmasını isteyen McGoldrick, “Birleşmiş Milletler Taiz ve Ibb şehirlerinde ve Yemen’in dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırmaya kararlıdır”dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb