ÜST MENÜ

Yemen’e BM yardımları sürerken, koleranın yayılması endişesi var

UNHCR Yemen’in Taiz Bölgesindeki Mokha’da 6200 kişiye yardım ulaştırdı. Fotoğraf: UNHCR/Adem Shaqiri

UNHCR Yemen’in Taiz Bölgesindeki Mokha’da 6200 kişiye yardım ulaştırdı. Fotoğraf: UNHCR/Adem Shaqiri

Çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilmelerin sürdüğü ve kolera vakalarının arttığı Yemen’de Birleşmiş Milletler (BM) yardım çalışmalarını sürdürüyor.

BM yetkilileri bu yıl sadece üçüncü kere Yemen’in Taiz bölgesindeki Mokha’ya insani yardım ulaştırabildiklerini bildirdiler.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) sözcüsü William Spindler Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada en son yardımın Mokha’da 6200 kişiye acil yardım sağlayacağını ve bu yılın başından bu yana yaklaşık 70 bin kişiye yardım yapıldığını belirtti.

Taiz’de Ocak ayı itibarıyla artmaya başlayan şiddet olayları zaten yaklaşık 304 bin yerlerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yapan bölgede 50 bin kişinin yerlerinden olmasına neden oldu.

Sözcü bölgedeki UNHCR ekiplerinin koşulların kötüleştiğini gözlemlediklerini belirterek, “Pek çok kişi açıkta ve zorlu hava koşullarında yeterli barınma, korunma ve malzemeleri olmadan yaşıyor” ifadesini kullandı.

UNHCR sözcüsü bu arada Taiz’in kuzeyinde Al Hudaydah’da UNHCR ekiplerinin17.745 kişiye yardım ulaştırdıklarını ancak orada da ihtiyaçların giderek arttığını ve yerlerinden edilmiş insanların sokaklarda dilendikleri ve çocukların çalıştırıldığını söyledi.

Sözcü Hudaydah’ta 109 bin yerlerinden edilmiş kişi olduğunu ve şiddet olayları nedeniyle bu insanların nasıl ve nereye kaçacıklarını bilmeden endişe içinde yaşadıklarını kaydetti.

Yemen’de 2 yıl önce başlayan çatışmalar bugüne kadar 3 milyon kişinin yerlerinden olmasına neden oldu.

Bu arada BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF zayıf sağlık sistemi ve yetersiz su kaynaklarının özellikle genç Yemenlilerle ilgili sağlık endişelerini arttırdığını belirtti.

Ülkede 11 bin ishal vakasının yanında 250 bin kolera vakası olduğu bildiriliyor. Ülkede en az 130 kişi bu yıl içinde kolera ve ishalden öldü.

UNICEF Sözcüsü Christophe Boulierac Yemen’de durumun bir halk sağlığı krizine dönüşmek üzere olduğunu belirtti.

BM Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Christian Lindmeier ise Yemen’de 7.6 milyon kişinin kolera bulaşması riskinin yüksek olduğu yerlerde yaşadığını bildirdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb