ÜST MENÜ

Zeyd: Halep için Güvenlik Konseyi üyelerinin veto hakkını sınırlamak dahil “cesur adımlar” atılmalı

UNICEF Suriye Temsilcisi Hanaa Singer 29 Eylül 2016 tarihinde batı Halep’e yaptığı ziyaret sırasında çocuklar ve UNICEF çalışanları ile buluştu. UNICEF/Khuder Al-Issa

UNICEF Suriye Temsilcisi Hanaa Singer 29 Eylül 2016 tarihinde batı Halep’e yaptığı ziyaret sırasında çocuklar ve UNICEF çalışanları ile buluştu. UNICEF/Khuder Al-Issa

 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El-Hüseyin, doğu Halep’te insan haklarının korkunç boyutlarda ihlal edilmesinin önüne geçilmesi için, aralarında Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin “veto hakkının sınılanması” dahil olmak üzere yeni ve cesur girişimlerde bulunulması gerektiğini söyledi.

Zeyd, doğu Halep’te muhaliflerin kontrolündeki mahallelere yönelik olarak Suriye hükümeti ve müttefikleri tarafından başlatılan saldırılar sonucu insanların çektiği acılar ve ölümün televizyon ekranları aracılığıyla tüm dünya tarafından izlendiğini, böylesine korkunç boyutlara ulaşan bir şiddet ve yıkım karşısında olağanüstü adımların atılmasının şart olduğunu söyledi. İnsan Hakları Yüksek Komiseri, saldırıların başladığı 21 Eylül’den bu yana doğu Halep’te en az 100’ü çocuk olmak üzere yüzlerce sivilin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Zeyd, “Güvenlik Konseyi, daha fazla gecikmeden savaş suçu, insanlığa karşı suç ve soykırım yapıldığına yönelik ciddi endişelerin olduğu durumlarda, üyelerinin veto yetkisini kullanmasını yasaklaması gerekiyor” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi beş daimi (ABD, Çin, Fransa, İngiltere ve Rusya) üye ile 10 geçici üyeden oluşuyor. Beş daimi üyenin BM Anlaşmasında belirtilen şekilde Güvenlik Konseyi kararlarını vetolama hakkı bulunuyor. Coğrafi bölgelere göre dağılımı yapılan geçici üyelilerin ise böyle blr ayrıcalığı bulunmuyor.

Zeyd, daha önecki açıklamalarında da belirttiği üzere bu kritik girişimin, Güvenlik Konseyi’nın Suriye’deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesine taşımasına da imkan tanıyacağını vurguladı.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb