ÜST MENÜ

Afrika’da kıtlıkla birlikte güvenli suya da erişilemiyor

Kuzeydoğu Nijerya’da Borno eyaletinin başkenti Maiduguri’deki Bakassi kampında küçük kız çocuğu su topluyor Fotoğraf: UNICEF/Abubakar

Kuzeydoğu Nijerya’da Borno eyaletinin başkenti Maiduguri’deki Bakassi kampında küçük kız çocuğu su topluyor Fotoğraf: UNICEF/Abubakar

Kıtlıkla karşı karşıya kalan Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde yeterli beslenmemiş çocuklar için aç kalmak kadar tehlikeli bir durumun da güvenli olmayan sular olduğu, kuzeydoğu Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’de 27 milyon insanın risk altında olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Acil Programlar Direktörü Manuel Fontaine güvenli olmayan suların yetersiz beslenmeye neden olacağını ya da varolan yetersiz beslenme durumunu da daha da kötü hale getireceğini, yetersiz beslenmiş bir çocuk ne kadar yemek yerse yesin içtiği su kirliyse iyileşemeyeceğini söyledi.

UNICEF yetersiz beslenme, kirli su ve kötü sağlıklama (sıhhi koşullar) durumlarının bir arada olmasının pek çok çocuğun içinden iyileşip kurtulamayacağı bir kısır döngü yaratacağı uyarısında bulundu.

Boko Haram ile olan çatışmalar nedeniyle su ve kanalizasyon alt yapısının yüzde 75’inin yok edildiği kuzeydoğu Nijerya’da 3.8 milyon insanın güvenli suya erişimi yok.

Somali’de ise gelecek haftalar içinde suya ihtiyacı olan insan sayısının 3.3 milyondan 4.5 milyona çıkması bekleniyor.

Su kaynaklarının yarısının yıkıldığı Güney Sudan’da 5.1 milyon insan güvenli su, sıhhi koşullar ve hijyenden yoksun yaşam savaşı veriyor.

Yemen’deki savaş en az 14.5 insanı yerlerinden ettiği gibi onları temel sıhhi koşullar ve yeterli içme suyundan da mahrum etmiş durumda. En son rakamlara göre Yemen’de 2 milyon çocuk zaten 5 yaş altı çocuklar arasında ikinci ölüm nedeni olan ishale yakalanma riskinde.

Fontaine bu ülkelerdeki çatışmalar sona ermeden, ihtiyacı olan çocuklara sürdürülebilir ve kesintisiz erişim olmadan çabalarımız yetersiz kalacaktır dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb