ÜST MENÜ

Arakanlı mültecilere yardım götüren BM kuruluşları, Muson Yağmurları başlamadan doğal afet risklerine karşı önlem alıyor

 

Kutupalong kampından bir görüntü, Cox Bazar, Banladeş (videodan alınmıştır)- UNHCR/Roger Arnold

Kutupalong kampından bir görüntü, Cox Bazar, Banladeş (videodan alınmıştır)- UNHCR/Roger Arnold

Bangladeş’te Muson Yağmurları mevsiminin hızla yaklaştığı uyarısında bulunan BM insani yardım kuruluşları, şiddet olayları nedeniyle Myanmar’daki evlerinden kaçmak zorunda kalan yüzbinlerce Arakanlı mültecinin yaşadığı kamplarda ve ev sahibi toplumların yerleşim alanlarında altı yapıyı aşırı yağışlara dayanıklı kılmak için çalışmalarını sürdürüyor.

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve ortakları Dünya’nın en büyük mülteci kamplarından biri olan Bangladeş’teki Cox Bazar bölgesindeki yaklaşık yüz bin Arakanlı mülteciyi ve ihtiyaç sahibi yerel halkın aşırı yağışlar sonucu yaşanabilecek toprak kayması ve sel gibi afet risklerine karşı hazırlıklı hale getirilmesinin bir çok hayatı kurtarabileceği belirtiyor.

IOM’in Cox Bazar’daki Acil Durum Koordinatörü Manuel Marques Pereira yaptığı yazılı açıklamada, “Yağmurlar başladığında karşı karşıya kalınacak acil durum kaçınılmaz olduğundan, afet yaşanmadan muhtemel etkilerini en aza indirmek için birlikte çalışmamız büyük önem taşıyor” dedi.

Pereira, ihtiyaç olduğunda afetlerden etkilenen insanlara en hızlı ve etkin şekilde ulaşılmasının da hayat kuracağını ifade etti.

Söz konusu hazırlıklar kapsamında, IOM, UNHCR, BM’nin insani yardım alanındaki ortakları ve Bangladeşli yetkililerinin katılımıyla 1 Mart tarihinde bir tatbikat yapılacağı açıklandı.

2017 Ağustos ayından bu yana, Myanmar’ın Rakhine eyaletinde yaşayan Müslüman Arakan halkı mensubu yaklaşık 700 bin kişi karşı karşıya kaldıkları şiddet olayları nedeniyle evlerinden kaçarak Bangladeş’e sığınmış bulunuyor. Daha önceki dönemlerde benzer nedenlerle kaçmak zorunda kalan 200 bin Arakanlı Müslüman da Bangladeş’te bulunuyor.

Bölgede insani yardıma ihtiyaç duyan nüfusun Arakanlı mülteciler ve yerli halk sayısı birlikte hesaplandığında 1 milyona ulaştığı tahmin ediliyor.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb