ÜST MENÜ

Ban: İstanbul İnsani Zirvesinde verilen taahhütleri hayata geçirme zamanı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya İnsani Zirvesi kapanış toplantısında. 24 Mayıs 2016, Foto: UNOCHA

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya İnsani Zirvesi kapanış toplantısında. 24 Mayıs 2016, Foto: UNOCHA

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, günümüzde 130 milyon gibi tarihi bir sayıda insanın, hayatta kalabilmek için insani yardımlara muhtaç durumda olduğunu söyledi. Ban, “Bu insanlar biraraya gelseler, dünyanın onuncu büyük nüfusuna sahip ülkesini oluştururlar” dedi.

Ban 19 Ağustos Dünya İnsani Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında bunun sadece çok büyük bir rakam olmadığını aslında yaşamları perişan olmuş bireyler, aileler ve toplumları yansıttığını söyledi.

Ban, “Onlar sizden ve benden farkı olmayan insanlar: hergün imkansız tercihlerle karşı karşıya kalan çocuklar, kadınlar ve erkekler. Onlar çocuklarına yemek ya da ilaç almak arasında tercih yapmak zorunda kalan ebeveyinler, onlar okula gitmek ile ailerine katkı için çalışmak arasında tercih yapmak zorunda olan çocuklar, onlar evlerinde kalıp bombalara maruz kalmak ile tehlikeli bir deniz yolculuğu ile kaçmak arasında tercih yapmak zorunda kalan aileler” dedi.

İnsanları böylesine zor bir duruma düşüren krizlere çözüm bulunmasının çok basit olmadığını ancak, herkesin yapabileceği bir katkı olduğunu belirten Genel Sekreter, “Merhametli davranabiliriz, haksızlıklara karşı sesimizin duyulmasını sağlayabiliriz ve değişim için çalışabiliriz” dedi.

Ban, “Dünya İnsani Günü insanların çektiği sıkıntıları azaltmamız gerektiğini bize hatırlatan bir vasıta. Ayrıca, krizlerin en ön cephelerinde canla başla çalışan insani yardım çalışanlarını ve gönüllülerini anmak için de bir fırsat. Çok daha büyük risklerle karşı karşıya olan insanlara yardım etmek için hayatlarını ortaya koyan kadın ve erkek (insani yardım çalışanlarını) saygıyla anıyorum” dedi.

Herkesi “Tercih Edeceğiniz Dünya” kampanyasını imzalamaya çağıran Ban, kampanyanın amacının bir yandan farkındalık yaratıp insanların empati yapmalarını teşvik ederken bir yandan da BM Acil Durum Merkezi Fonuna (CEFR) mali kaynak sağlamak ve İnsanlık Mesajcıları adı altında bireylerin desteğini sağlamak olduğunu belirtti. Ban, “Herkesin toplumlarını ve hükümetlerini insani yaklaşımlara birinci önceliği vermeye davet etmesi gerekiyor” dedi,

Birkaç ay önce ilki İstanbul’da düzenelenen Dünya İnsani Zirvesinde 9 bin katılımcının bir araya geldiğini hatırlatan Genel Sekreter, Dünya liderlerinin söz konusu zirvede çatışma bölgelerinde, afet ve zorlu koşullarda yaşayan insanların yaşamlarını dönüştürmeyi taahhüt ettiklerini, İnsanlığin Gündemi etrafında toplandıklarını ve hiç kimseyi dışlamayacakları sözü verdiklerini ifade etti.

Verilen bu taahhütlerin, insan hakları, güçlü bireyler ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasına odaklanan 17 küresel hedeften oluşan ve insanlar için daha iyi bir dünya yaratılması için gelecek 15 yıllık dönemi kapsayan Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin de merkezinde yer aldığını belirten Ban, “Bu kollektif yolculuğu yapabilmemiz için herkes üzerine düşeni yerine getirmelidir. Her birimiz fark yaratabiliriz. Gelin Dünya İnsani Gününde insanlık adına biraraya gelelim ve hiç kimseyi dışarıda bırakamayacağımızı ve bırakmayacağımızı ortaya koyalım” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb