ÜST MENÜ

Ban Ki-moon: Savaşlarda cinsel şiddetin bir silah olarak kullanılmasına son verilmeli

Nijerya’nın Maiduguri bölgesinde evlerinde edilen kadınlar ve kız çocukları korunmaya ihtiyaç duyuyor. Foto: OCHA/J. Kindra

Nijerya’nın Maiduguri bölgesinde evlerinde edilen kadınlar ve kız çocukları korunmaya ihtiyaç duyuyor. Foto: OCHA/J. Kindra

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Dünya’da savaşlarda cinsel şiddetin korkunç boyutlara ulaştığını, Dünya’nın hiç bir bölgesinin, kadınları, kız ve oğlan çocuklarını ve erkekleri etkisi altına alan “bu beladan” uzak kalamadığını söyledi.

Ban, bu yıl ilki düzenlenen 19 Haziran Savaşlarda Cinsel Şiddetin Sonlandırılması Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında bu suçların sonlandırılmasına yönelik olarak daha önce görülmemiş oranda bir siyasi ivme elde edilmiş olduğunu ifade etti.

Ban, “Cinsel şiddet artık yaygın olarak kullanılan ve toplumun dokusunu parçalamaya; toplumları korkutma ve sindirme ve insanları evlerinden kaçmaya zorlayan bilinçli bir strateji olarak kabul ediliyor. Bu nedenle uluslararası barışa ve güvenliğe karşı bir tehdit, insan hakları ve uluslararası insani hukukun ciddi bir şekilde ihlal edilmesi ve savaş sonrası yaraların sarılmasının ve ekonomik kalkınmanın önündeki ana engellerden biri olarak değerlendiriliyor” dedi.

Siyasi ve askeri liderlere yönelik tarihi denebilecek davaların artık savaşlarda cinsel şiddetin bir silah gibi kullanılmasının cezasız kalmayacağını ortaya koyduğunu, bu değişim için çalışan sağlık personelini, savunucuları ve diğer herkesi saygı ile andığını sözlerine ekleyen Ban, “Ancak hala ciddi sorunlarla karşı karşıyayız” uyarısında bulundu.

Bunlardan birinin Daesh ve Boko Haram gibi aşırılık yanlısı grupların cinsel şiddeti bir terör silahı olarak kullanmaları olduğunu ifade eden Ban, söz konusu grupların cinsel şiddeti, yeni eleman toplama ve gelir elde etmek için kullandığını söyledi.

Ban, “Kaçırılan kadınlar, erkekler, kız ve oğlan çocukları yaşamlarındaki en korkunç fiziksel ve cinsel saldırılara maruz kalıyor, kız çocukları ve kadınlar zorla evlendiriliyor, cinsel kölelik büyük boyutlara ulaşmış bulunuyor” dedi.

Nijerya’nın Chibok bölgesinde 200’den fazla kız çocuğunun kaçırılması ve Ortadoğu’da aşırılıkçı grupların kız çocuklarını ve kadınları evlenmeye zorlamaları, cinsel şiddetin bir terör takdiği olarak kullanılmasının en korkunç örnekleri arasında yer aldığını belirten Ban, “Esir alınan bu kişilerin hepsinin acil olarak salıverilmelerini istiyorum” dedi.

“Çocuk sahibi kadınlar ve kız çocuklarına, dışlanma ile karşı karşıya bulunma riski taşıyan çocuklarını da kapsayacak şekilde daha özel tıbbi ve psiko-sosyal destek sağlanmalı” diyen Ban, mağdur kadınların yaşadığı utanç ve damgalanmanın, onların ve çocuklarının üzerinden alınıp, asıl olarak cinsel şiddeti uygulayanların üzerine yöneldirilmesi gerektiğini söyledi.

Ban, “Uzun bir süredir vücutları savaş ganimeti olarak görülen kadınları, kız ve oğlan çocuklarının ve erkeklerin haklarını savunmaya devam etmeliyiz” diyerek mesajına son verdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb