ÜST MENÜ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Arakanlıların evlerine güvenli bir şekilde geri dönmelerini sağlayacak koşulların oluşturulmasını istedi

 

BM Güvenlik Konseyi üyeleri Bangladeş'te Arakanlı mültecilerin kaldığı kampları  ziyaret etti. UNHCR/Caroline Gluck

BM Güvenlik Konseyi üyeleri Bangladeş’te Arakanlı mültecilerin kaldığı kampları ziyaret etti. UNHCR/Caroline Gluck

Evlerinden kaçmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanların Bangladeş’in güneyinde kamplardaki yaşam koşullarını yerinde görerek incelemelerde bulunan BM Güvenlik Konseyi heyeti, Arakanlıların evlerine güvenli bir şekilde geri dönmelerinin sağlanması için gerekli koşulların oluşturulması çağrısı yaptı.

Ziyaretlerinin sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunana Güvenlik Konseyi üyeleri, Arakanlıların Myanmar’daki evlerine “güvenli, kendi rızalarıyla ve onurlu bir şekilde geri dönmelerinin” ve insan hakları ihlallerinde bulunanların da hesap vermesinin sağlanmasının önemine vurgu yaptı.

Konsey üyeleri, Myanmarlı yetkililerle yaptıkları görüşmelerde, insan hakları ihlali iddialarının incelenmesi için de çağrı yaptıklarını ifade ettiler. 

Güvenlik Konseyi dönem başkanı Polonya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Joanna Wronecka, ziyaretin Arakanlıların durumunu yerinde gözlemleme ve anlama açısından Konsey için büyük önem taşıdığını belirtti.

Büyükelçi Wronecka, ziyaretin gerçekleşmesinde önemli rol oynayan daha önceki dönem başkanları Peru ve Kuveyt’in yanı sıra, önemli katkılarda bulunduğunu belirttiği İngiltere’ye de teşekkürlerini iletti.

Güvenlik Konseyi üyeleri uluslararası topluluktan da BM ve insani yardım kuruluşlarının güney Bangladeş’te yüzbinlerce mülteciye yardım götürme çabalarını desteklemeye devam etmesini istedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb