ÜST MENÜ

BM: 2030 yılına kadar Dünyayı gezen 1.8 milyar turist olması bekleniyor

Fransa'nın Strasburg kentini gezen turist grubu. Fotoğraf: UNIC Ankara

Fransa’nın Strazburg kentini gezen turist grubu. Fotoğraf: UNIC Ankara

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) 2030 yılına kadar dünya üzerinde seyahat eden 1.8 milyar turist sayısına ulaşılabileceğini bu rakamın da yaklaşık Dünya’daki her 5 kişiden 1’i demek olduğunu bildirdi.

BM Haber Merkezi’ne konuşan UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai küresel kalkınma ve dünyamızın daha iyi bir yer olmasında seyahat ve turizmin rolüne dikkat çekti.

Rifai “[Turizm] çok etkileyici bir şekilde dünyayı bir araya getiriyor: Dünyayı daha küçük, daha bağlantılı, daha bilgili ve bu nedenlerle de daha şefkatli bir yer haline getiriyor” ifadelerini kullandı.

Ancak Rifai bu küresel olgunun aynı zamanda kirlilik, iş gücü sömürüsü, fuhuş, çocuk istismarı ve doğal kaynakların yağmalanması gibi önemli sorunları da ortaya çıkardığını ekledi.

Rifai insan eylemlerinin hem avantaj hem de dezavantajları olduğuna göre turizmin etkilerinin olumlu olup sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamasının da insanların elinde olduğunu vurguladı.

Rifai “2030 yılına kadar 1.8 milyar seyahat eden işi demek 1.8 milyar fırsat ya da 1.8 milyar afet demek olabilir, [seçmek] bizim elimizde” dedi.

Turizm sanayiinin potansiyeline vurgu yapmak amacıyla BM Genel Kurulu 2017 yılını Kalkınma için Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Yılı olarak ilan etmişti.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb