ÜST MENÜ

BM: Afganistan’daki çatışmaların asıl yükünü siviller taşıyor

Birleşmiş Milletler 2015’in ilk yarısında Afganistan’daki çatışmaların asıl yükünü sivillerin taşımaya devam ettiğini ve ölen ve yaralanan sivillerin sayısının geçen yılın rekor rakamları gibi ya da daha fazla olmasının beklendiğini açıkladı.

07-22-hcr-afghanistan

Afganistan’ın kuzeyindeki Faryab bölgesinde basit evlerini önünde outran bir aile. Fotoğraf: UNHCR/S. Sisomsack

Afganistan’daki BM Yardım Misyonu UNAMA ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) 2015 yılının ilk yarısında Afganistan’daki ihtilafın neden olduğu olaylarda 1592 kişinin öldüğünü ve 3329 kişinin de yaralandığını ve 2014 yılının aynı dönemine göre toplam ölü yaralı sayısında yüzde 1 artış olduğunu bildirdi.

5 Ağustos tarihinde UNAMA ve OHCHR tarafından yayınlanan Afganistan’da Silahlı Çatışmalarda Sivillerin Korunması 2015 Yıl Ortası Raporu (2015 Mid-year Report on Protection of Civilians in Armed Conflict) ‘na göre sivil zayiatın yüzde 90’ı patlayıcı maddeler, karmaşık saldırılar, intihar saldırıları ve hedef alarak öldürmeler nedeniyle meydana geldi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad El-Hüseyin “Bu rapor silahlı çatışmaların yükünü çeken bu seferki bankaya, terzilik kursuna, mahkemeye ya da düğüne gidişleri son olabilir mi diye güvensizlik ve belirsizlik içinde yaşayan Afganistan’daki sivillerin yürek parçalayıcı ve uzun süredir devam eden acılarını tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır “ ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları Yüksek Komiseri “uluslararası insan hakları ve insani hukukun ciddi anlamda ihlalinin cezasız kalması Afganistan’da çok uzun süredir hüküm sürüyor. Bu zehir saçan döngüyü kırmak için hesap verebilirliğe doğru acilen ve somut adımlar atılmalı” dedi.

Rapora göre sivil zayiatın yüzde 70’i hükümet karşıtı unsurların eylemleri nedeniyle gerçekleşirken, hükümet yanlısı kuvvetler de sivil zayiatın yüzde 16’sına neden oldu. Rapor bu rakamın geçen yıla oranla yüzde 60 artmasından duyulan endişeyi de dile getirdi.

Rapor 2014 yılının ilk yarısı ile karşılaştırıldığında hükümet karşıtı unsurlar tarafından gerçekleştirilen intihar saldırıları ve karmaşık saldırılarda yüzde 78 artış olduğunu kaydetti.

 Hedef alarak öldürmelerde ise yüzde 57 artış olurken, en fazla sivil zayiat bu nedenle meydana geldi.

 UNAMA Başkanı ve Genel Sekreter’in özel temsilcisi Nicholas Haysom, “Afgan siviller bu yıkıcı ihtilafın içinde çok uzun zamandır acı çekiyor. Bu raporda belgelendiği gibi şiddet olaylarının siviller üzerindeki korkunç etkileri barışa acilen ihtiyaç olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

 Haysom “Barış sağlanana kadar tüm taraflar ihtilafın siviller üzerindeki etkisini asgariye indirmeyi öngören uluslararası insani hukuk altındaki yükümlülüklerini yerine getirmeli ve sivillerin korunması ile ilgili kamuya yönelik yaptıkları açıklamaları somut hareketlerle desteklemelidirler” dedi.

 2015 yılının ilk 6 ayında UNAMA kadınlarda görülen zayiatta yüzde 23, çocuklarda görülenler de ise yüzde 13 artış tespit etti.

 UNAMA İnsan Hakları Direktörü Danielle Bell “Öldürülen ve yaralanan kadın ve çocuk sayısındaki artış özellikle rahatsızlık verici. Bu yıl UNAMA geçen yıllara oranla kadın ve çocuklarla ilgili zayiatta en yüksek rakamları kaydetti. Tüm taraflar sivillerin zarar görmesini engellemek için daha güçlü önlemler almalı. İhtilaf bir anne, çocuk, kız veya erkek kardeşi öldürdüğünde veya yaraladığında aileler ve içinde yaşadıkları toplum için etkisi çok yıkıcı ve uzun süreli oluyor ” ifadelerini kullandı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb