ÜST MENÜ

BM doğumunun 100. Yıldönümünde Mandela’nın eşitlik mücadelesini devam ettirme sözü veriyor

Fotoğraf: BM/P. Sudhakaran Güney Afrika’nın Afrika Ulusal Kongresi Başkan Yardımcısı iken Nelson Mandela BM Genel Kurul’unda Irk Ayrımı Özel Komitesine hitap edeceğinde yumruğunu havaya kaldırır.22 Haziran 1990

Fotoğraf: BM/P. Sudhakaran
Güney Afrika’nın Afrika Ulusal Kongresi Başkan Yardımcısı iken Nelson Mandela BM Genel Kurul’unda Irk Ayrımı Özel Komitesine hitap edeceğinde yumruğunu havaya kaldırır.22 Haziran 1990

Bu yıl Nelson Mandela Uluslararası Günü’nde efsanevi Güney Afrikalı liderin doğumunun 100. Yıldönümü kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres gün vesilesiyle yayınladığı video mesajında “Nelson Mandela adalet ve eşitliğin küresel büyük savunucularından biriydi” dedi.

Guterres Mandela’nın cesaret ve merhamet örneği olarak Dünya’ya ilham kaynağı olmaya devam ettiğini söyledi. Genel Sekreter yıllarca hapis yatan efsanevi liderin hiçbir zaman geçmişinin tutsağı olmadığını aksine tüm enerjisini barışçıl, çok etnik yapılı ve demokratik bir Güney Afrika için harcadığını vurguladı.

Genel Sekreter tarihte Nelson Mandela gibi insanların hayallerini yönlendiren ve harekete geçiren çok az kişi olduğunu belirtti ve “eşitlik, onur ve adalet mücadelesi devam ediyor. Mandela’nın mirası bize izlenecek yolu gösteriyor” dedi.

Mandela’nın doğum günü olan 18 Temmuz BM Genel Kurulunun 2009 yılında verdiği kararla liderin barış ve özgürlük kültürüne küresel katkısını onurlandırmak üzere Nelson Mandela Uluslararası Günü olarak ilan edilmişti.

2013 yılında vefat eden Mandela, Güney Afrika’nın ilk siyahi ve demokratik olarak seçilmiş devlet başkanıydı. Mandela kendi ülkesinde 27 yıl boyunca hapis yatmıştı.

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb