ÜST MENÜ

BM: Facebook ve kişisel bilgiler konusunda son yaşananlar bir çok ülkenin dijital ekonomiye henüz hazır olmadığını ortaya koyuyor

İnternet kullanıcı sayısını artması birçok imkân sağlamasının yanı sıra kişisel bilgilerin korunması konusunda endişeleri de beraberinde getiriyor. Kaynak: BM sayfası

İnternet kullanıcı sayısını artması birçok imkân sağlamasının yanı sıra kişisel bilgilerin korunması konusunda endişeleri de beraberinde getiriyor. Kaynak: BM sayfası

 

Birleşmiş Milletler yetkilileri, İnternet üzeriden mal ve hizmet alımının hızla artış gösterdiği günümüzde, kullanıcıların kişisel bilgilerinin korunmasının birinci öncelik olması gerektiğini belirtti.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekretri Mukhisa Kituyi, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bir siyasi veri şirketinin milyonlarca Facebook kullanıcısına izinleri olmadan eriştiğine dair haberlerin ortaya çıkmasının hiçbir ülkenin dijital ekonomiye tam olarak hazır olmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

Son beş yıl içinde interneti kullanmaya başlayanların yüzde 90’ının gelişmekte olan ülkelerden olduğu ifade ediliyor. Bu grubun da yarısının henüz kişisel bilgilerini koruma altına alan bir yasal düzenlemenin bulunmadığı ülkelerden olmasının konuyla ilgili endişeleri daha da derinleştirdiği belirtiliyor.

E-ticaretin 2016 yılında 26 trilyon ABD Doları seviyesine eriştiği belirtiliyor.

Kituyi, “Dijital ekonominin gelişmekte olan ülkelere büyük faydalar sağlayabileceğini biliyoruz, ancak küreselleşmenin arzuladığımız geleceğe erişmemizi sağlayabilmesi için bazı önemli sorulara çözüm bulunması gerekiyor” dedi.

Kituyi söz konusu açıklamayı, UNCTAD’ın Hükümet, özel sektör, kalkınma bankaları, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla her yıl gerçekleştirilen E-Ticaret Haftası öncesinde yaptı. Anılan hafta boyunca, e-ticaretin sağladığı fırsatlar ve sorunlar ele alınacak.

Dijital Ekonominin Kalkınma Boyutu başlığı altında 16-20 Nisan tarihlerinde Cenevre’de düzenlenecek olan etkinliklerde yeni teknolojilerin sürdürülebilir kalkınmayı güçlendirmede oynayabileceği roller masaya yatırılacak.

Hafta boyunca yapılacak oturumlarda dijital kimlik ve tüketicilerin korunması, dijital çağda e-ticaret ve bölgesel bankaların rollerinin de gündemde yer alması bekleniyor.

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb