ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri: “2030 gündeminin özünü her şeye dahil edin”

Fotoğraf: BM/Manuel Elias Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Forumu ECOSOC ev sahipliğinde toplandı.

Fotoğraf: BM/Manuel Elias
Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Forumu ECOSOC ev sahipliğinde toplandı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres “sağlıklı bir gezegende refah ve barış için” herkesi Sürdürülebilir Kalkınma 2030 Gündemini desteklemeye çağırdı.

Guterres 8 gündür New York’ta devam eden Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumunun Bakanlar düzeyindeki toplantılarının kapanışında yaptığı konuşmada “yaptığımız her şeye 2030 Gündeminin özünü dahil etmeliyiz” dedi.

Guterres Forum’un 2030 Gündemine bir kere daha taahhütleri ifade etmek için bir fırsat olduğunu belirtti. Foruma binden fazla hükümet, iş dünyası ve sivil toplum lideri katıldı. Forumda 2030 hedeflerine ulaşılmada nerede olunduğu ve ilerlemeyi hızlandırmak için ne yapılması gerektiği tartışıldı.

Toplantılar sonunda bakanlar düzeyinde ayrıntılı bir deklarasyon 164 lehte, 2 aleyhte oy ile kabul edildi. Deklarasyon Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini gerçeğe dönüştürmek için çalışan ülkelere desteği yeniden tasdikledi.

Genel Sekreter konuşmasında yayılan ihtilaflar, eşitsizlik, insan haklarının hiçe sayılması, beklenmedik küresel insani krizler, hala yoksulluk ve açlık içindeki bölgeler gibi sorunlara dikkat çekti.

Guterres önümüzdeki engelleri aşmak için gençlerin gücünün seferber edilmesinin önemini vurguladı.

Genel Sekreter sera gazı emisyonların kontrol altına alınması gerektiğini hatırlattı ve taahhütleri yerine getirmede siyasi isteksizlik olduğunu belirterek Eylül ayında bir İklim Zirvesi toplayacağını  söyledi.

Yılın ilerleyen aylarında 2030 Gündeminin finanse edilmesi konusunda da bir üst düzey toplantı düzenleyeceğini belirten Guterres konuşmasında teknolojinin önemine de değindi. Teknolojiyi çift taraflı madeni paraya benzeten Genel Sekreter, teknolojinin SKH’lere ulaşmaya yardımcı oluğunu ancak bir yandan da eşitsizliği artırdığını söyledi. António Guterres geçen hafta dijital teknolojinin faydalarından daha etkin bir biçimde faydalanılması ve aynı zamanda istenmeyen veya beklenmeyen olumsuz etkilerinden de korunması üzerinde çalışacak bir panel kurmuştu.

Konuşmasında Göç ve Mülteciler Küresel İlkelerine de dikkat çeken Guterres, bunların SKH’lere ulaşmada büyük önem taşıdığını söyledi. Genel Sekreter üye ülkelerin BM Kalkınma Sistemi reformunu benimsemelerinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb