ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri António Guterres, Küresel İletişimden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığına İngiliz gazeteci Alison Smale’ı atadı

Küresel İletişimden ve Enformasyon Dairesinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Alison Smale. YouTube/Hertie School of Governance

Küresel İletişimden ve Enformasyon Dairesinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Alison Smale. YouTube/Hertie School of Governance

 

Alison Smale, 2013 yılından bu yana New York Times gazetesinin Berlin Büro Şefliğini yürütüyordu. 40 yıllık meslek tecrübesine sahip Smale, profesyonel hayatı boyunca uluslararası konularda uzmanlaştı ve en etkin makamlarda bulundu.

Muhabir, editör, kıdemli lider gibi basamakları geçen Smale, 2008 yılında International Herald Tribune (IHT) (Paris) İcra Direktörlüğüne atandı ve böylece söz konusu makama gelen ilk ve tek kadın oldu.
İlk olarak 1998 yılında New York Times gazetesinde Hafta Sonu Eki editörü olarak göreve başlayan Smale, daha sonra da New York Times’ın Dış Haberler Müdür Yardımcılığı ve IHT’nin yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Smale, gazeteciliği ilk başladığı dönemde ise United Press International haber ajansı muhabirliği ve Associated Press’in Moskova (1983-1986) ve Bonn (1979-1983) muhabirliklerini yürüttü ve 1986-1998 yılları arasında da Associated Press’in Orta ve Doğu Avrupa Büro şefliği görevinde bulundu.

Bristol ve Münih üniversitelerinde Alman Dili ve Siyaset Bilimi eğitimi alan Smale, ayrıca Stanford Üniversitesinden de gazetecilik alanında yüksek lisans diplomasına sahip bulunuyor.

Bristol Üniversitesi Smale’le 2009 yılında ayrıca hukuk alanında fahri doktora unvanı vermiş bulunuyor.

Smale, Cristina Gallach’ın selefi olarak göreve başladı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb