ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres: “Dünya korkunç bir güven eksikliği ile karşı karşıya”

Genel Sekreter António Guterres Dubai’de Dünya Yönetim Zirvesi’ne sesleniyor. Fotoğraf: Dünya Yönetim Zirvesi

Genel Sekreter António Guterres Dubai’de Dünya Yönetim Zirvesi’ne sesleniyor. Fotoğraf: Dünya Yönetim Zirvesi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Dubai’de toplanan Dünya Yönetim Zirvesi’nde yaptığı konuşmada “Dünya korkunç bir güven eksikliği ile karşı karşıya” dedi ve halklar, hükümetler ve küresel çok taraflı kurumları uzlaşmaya çağırdı.

Beşincisi gerçekleştirilen zirvede yaklaşık 4 bin dünya lideri ve uzmana seslenen Guterres “Yönetimi geliştirmek ve hükümetler ve insanlar arasında güveni artırmak çok önemli ve devletler arasındaki ilişkilerde güveni artırmak için de bir şart” dedi.

Genel Sekreter küreselleşmenin dünyada bazı yerlere ilerleme getirdiğini kaydetti ancak hükümetleri tarafından geride bırakıldıklarını düşünen “pas kuşağı”nda yaşayanlara da dikkat çekti.

Guterres “Günümüzün yönetim sorunlarına ülke düzeyinde ya da dünyada çok taraflı yönetişim olarak bakarsak korkunç bir güven eksikliği ile karşı karşıya olduğumuzu görürüz” ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter, her şeyin, iklim değişikliğinden insanların hareketine kadar  küresel hale geldiği dünyada ülkelerin de sorunları tek başlarına çözemeyeceklerinin ortada olduğunu da vurguladı ve “Küresel müdahalelere ihtiyacımız var ve küresel müdahalelerin de gereğini yapan çok taraflı kurumlara ihtiyacı var” diye konuştu.

Guterres ayrıca barış gücü operasyonlarının iyileştirilmesi, idari prosedürlerin etkinleştirilmesi ve BM kalkınma sisteminin reformu gibi BM’yi daha etkin kılacak reformlara derinden inandığını sözlerine ekledi.

Konuşmasında Güvenlik Konseyi’ne de değinen Genel Sekreter Konseyin artık günümüzün mantığına karşılık gelmediğini belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb