ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres: Kudüs’e çözüm taraflar arasında doğrudan müzakereler yoluyla bulunmalı

 

Genel Sekreter António Guterres BM Genel Merkezinde basın mensuplarına açıklama yapıyor. Fotoğraf: OSSG

Genel Sekreter António Guterres BM Genel Merkezinde basın mensuplarına açıklama yapıyor. Fotoğraf: OSSG

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanının Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ettiğine dair açıklamasını takiben Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres basın mensuplarına verdiği demeçte iki devletli çözümün alternatifi olmadığını ve Kudüs’ün taraflar arasında doğrudan müzakereler yoluyla sonuçlandırılması gereken bir konu olduğunu söyledi.

Guterres, göreve geldiği ilk günden bu yana İsrailliler ile Filistinliler arasında barışı tehlikeye sokacak tek taraflı kararlara karşı olduğunu sürekli olarak dile getirdiğini belirtti.

Guterres, “Kudüs, hem Filistinli hem de İsrailli tarafların meşru endişeleri göz önünde bulundurularak ve BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla çözülmesi gereken bir nihai statü konusudur” dedi.

BM Genel Merkezinde gazetecilere konuşan Guterres, “Bu büyük kaygı anında şunu açıkça belirtmek isterim ki iki devletli çözümün alternatifi yoktur. Bir B Planı yoktur” dedi.

Guterres, her iki halkın meşru isteklerinin ancak yan yana barış, güvenlik ve karşılıklı tanıma ile var olan ve Kudüs’ün hem İsrail’in hem de Filistin’in başkenti olduğu iki devletli çözüm vizyonu ve nihai statü konularının müzakereler aracılığıyla kalıcı olarak çözüme ulaştırılması yoluyla gerçeğe dönüştürülebileceğini söyledi.

Guterres, “Bir çok insanın Kudüs ile kalpten nasıl derin bir bağ kurduğunu biliyorum. Yüzyıllardır böyleydi ve böyle olmaya devam edecek” dedi.

Guterres, “Genel Sekreter olarak İsrailli ve Filistinli liderlerin yeniden anlamlı müzakerelere geri dönmeleri ve her iki halk için de kalıcı barış vizyonunun hayata geçirilmesi için elimden geleni yapacağım” dedi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb